"Немалко държави преминаха от 60% на 75% от осигурителния доход, именно защото е трудно да се компенсира загубена заетост сега. Кризата не е отминала, тя даже се завръща. В този смисъл отказът на Министерството да подкрепи тези наши предложения е отказ от осигурителна защита на хората, които са си плащали обезщетенията за безработица", подчерта Ваня Григорова.
Според нея, обяснението на социалното министрество, че минималният размер на обезщетенията ще е различен в зависимост от осигурителния доход на всеки човек, а това противоречи на принципа на равнопоставеност, е доказателство, че подобни аргументите са изсмукани от пръстите. "Всеки, който е получавал обезщетение за безработица знае, че всяко обезщетение е различно за всеки човек. Зависи кой как се е осигурявал", поясни тя.
Григорова беше категорична, че отказът на държавата да спази ангажимента си към работниците за обезщетенията, води до демотивация те да се осигуряват.
"Тежките резултати за икономиката в България са по-скоро следствие от затворени бизнеси в Европа. В този смисъл у нас се затвориха малко наши предприятия, които не са свързани с европейки производства. В този смисъл може да очакваме нов ръст на безработицата, ако в Западна Европа ситуацията се влоши. Нашите предприятия работят на намалени обороти, не са възстановили още пълния си обем работа и затова може да очакваме поямвата на още безработни", прогнозира Ваня Григорова.
"Никоя институция в страната не знае какъв е реалният брой на безработните у нас. Много хора предпочитат да останат в сивия сектор, защото ако отидат в Бюрото по труда, то ще получат максимум 180 лева обезщетения. С боренето на недекларирания труд се обрича бъдещето на множество български работници", каза още Григорова..
Според нея България се превръщаме в държава, която е крайно тежко необлиберална и оставя гражданите си да се оправят, както могат. "А когато настъпи пенсионната възраст, то връщане назад няма. Когато дойде моментът да се пенсионират хората, който са били активни от 1990 до 2002 година, то тогава ще видим какво значи пенсинонта ни система да е срината".
Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" посъветва днешните работници да предотварят такова бъдеще. "Те трябва да се изтеглят от сивия сектор, където са тотално незащитени от изненадващи събития, каквито имаше в последните месеци".
Какво означават заявките от втория мандат на Доналд Тръмп за Европа и България, коментираме с Мария Симеонова , директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика. Тръмп вече предупреди, че е време за баланс в търговските отношения с ЕС. Симеонова отбеляза, че първите си изказвания Тръмп не споменаваше ЕС, той предпочита да се..
Възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между Пловдив и Украйна в областта на икономиката, културата и бизнеса бяха обсъдени на среща на пловдивския кмет Костадин Димитров и посланикът на Украйна Н. Пр. Олеся Илашчук. По време на срещата Нейно Превъзходителство изрази искрената благодарност на украинския народ към България за..
Ако за Америка започва "златния век" с втория мандат на президента Доналд Тръмп, то какво да очаква Европа и в частност България. Как голямата политика може да повлияе на сложния вътрешнополитически пъзел у нас? Според геополитическия анализатор проф. Марин Русев. в сегашната ситуация има два основни вътрешни елемента – единият засяга САЩ,..
Община „Марица“ вече е приключила отчуждителните процедури по частни имоти като част от реконструкцията на Голямоконарско шосе, съобщи кметът на община „Марица“ Димитър Иванов . " Остава само решение на проблема с „Напоителни системи“. Има 3 ключови напоителни канала, които трябва да бъдат придобити от община „Мариц а“, за да приключи изцяло..
Видимо е покачването на броя на заболелите от вирусни инфекции пред кабинетите на семейните лекари в Пловдив. Тестовете на над една трета от тях показват, че са болни от грип, съобщи д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив и семеен лекар. От утре със заповед на РЗИ и здравното..