"Немалко държави преминаха от 60% на 75% от осигурителния доход, именно защото е трудно да се компенсира загубена заетост сега. Кризата не е отминала, тя даже се завръща. В този смисъл отказът на Министерството да подкрепи тези наши предложения е отказ от осигурителна защита на хората, които са си плащали обезщетенията за безработица", подчерта Ваня Григорова.
Според нея, обяснението на социалното министрество, че минималният размер на обезщетенията ще е различен в зависимост от осигурителния доход на всеки човек, а това противоречи на принципа на равнопоставеност, е доказателство, че подобни аргументите са изсмукани от пръстите. "Всеки, който е получавал обезщетение за безработица знае, че всяко обезщетение е различно за всеки човек. Зависи кой как се е осигурявал", поясни тя.
Григорова беше категорична, че отказът на държавата да спази ангажимента си към работниците за обезщетенията, води до демотивация те да се осигуряват.
"Тежките резултати за икономиката в България са по-скоро следствие от затворени бизнеси в Европа. В този смисъл у нас се затвориха малко наши предприятия, които не са свързани с европейки производства. В този смисъл може да очакваме нов ръст на безработицата, ако в Западна Европа ситуацията се влоши. Нашите предприятия работят на намалени обороти, не са възстановили още пълния си обем работа и затова може да очакваме поямвата на още безработни", прогнозира Ваня Григорова.
"Никоя институция в страната не знае какъв е реалният брой на безработните у нас. Много хора предпочитат да останат в сивия сектор, защото ако отидат в Бюрото по труда, то ще получат максимум 180 лева обезщетения. С боренето на недекларирания труд се обрича бъдещето на множество български работници", каза още Григорова..
Според нея България се превръщаме в държава, която е крайно тежко необлиберална и оставя гражданите си да се оправят, както могат. "А когато настъпи пенсионната възраст, то връщане назад няма. Когато дойде моментът да се пенсионират хората, който са били активни от 1990 до 2002 година, то тогава ще видим какво значи пенсинонта ни система да е срината".
Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" посъветва днешните работници да предотварят такова бъдеще. "Те трябва да се изтеглят от сивия сектор, където са тотално незащитени от изненадващи събития, каквито имаше в последните месеци".
Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..
Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..
В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..
В последната ни рубрика за успешните образователни практики ще Ви разкажем за Професионална гимназия по вътрешна архитектура и дървообработване „Христо Ботев“ в Пловдив. Учебното заведение участва в проект „Модернизиране на професионалното образование и обучение“. Той се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се..
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..