Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наблюдаваме нормално разпространение на Covid-19

Снимка: БГНЕС

„Няма втора вълна на Covid-19. В момента се наблюдава едно нормално разпространение на вируса, когато мерките бяха отслабени“, това заяви в интервю за Радио Пловдив доцент Андрей Чобранов, директор на Департамент „Имунология“ в Института по микробиология на БАН.

Спред него у нас да се стигне до някаква катастрофална ситуация, но повишението на заразените ще подължи.

„Ще има увеличаване на бройките, но ще се движим с дни с повече хора, а след това такива с по-малко заразени“, каза още Чорбанов.

Той припомни, че разпространението на коронавируса, е по по-различна форма, която не е сезонна и няма да бъде повлиян от летни температури.

Доцент Чобрабнов смята, че в огромната си част блокирането по време на извънредното положение у нас е било безсмислено.

„В огромната си част то беше безсмислено. Единственото, което трябваше да се направи, е да се ограничат болните хора. Защото и сега сме свидетели на едно продължаващо групово разпространение в конкретни райони и места, където хората са дълго време заедно. Няма бум в големите градове, няма масово разпространение. По простата причина, че не е толкова лесно да бъдат заразени случйни хора. Безумно е да се смята, че хора навън могат да се заразят от маси, пейки и т.н. При този вирус, който се пренася при много близък контакт, блокирането нямаше никакъв ефект“, каза доцент Чорбанов.

Той подчерта, че това не е бум на болни хора. В случая става въпрос за заразени.

Забележете как става откриването – фирма Х решава да тества своя персонал. И се установява, че 10-15 души са положителни. И тогава започват да се издирват контактните лица. Ако нямаше болен, човек с изявени симптоми, изобщо нямаше да им хрумне да правят такива тестове. Ако затворят, която и да е голяма единица, ще се открият голям брой позитивни хора, което е нормалното разпространение на Covid-19. Неговото разпространение ще спре, когато се срещне с всички възможни хора, коментира доцент Андрей Чорбанов.

В момента в света започват изследвания за така наречения клетъчен имунитет. Точно той е отговорен за нашия имунитет, а не антителата, смята Чорбанов.

„Гордостта, че Пловдив беше тестван за антитела, е едно полево обезсмислено усилие на местните организации. Защото измерването на антителата не нови абсолютно никаква информация“, коментира още Чорбанов.

Цялото интервю с доцент Андрей Чорбанов можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Индия и Пакистан имат ядрени оръжия и конфликтът им е опасен

Военният сблъсък между Индия и Пакистан създава поводи за тревога в международен план и с факта, че става дума за две ядрени държави, коментира експертът по международни отношения и геополитика професор Румен Кънчев. Той се спира и на двустранната дипломация по убеждаването на всички страни от ЕС да подкрепят начало на преговори за членство на Украйна..

публикувано на 07.05.25 в 15:44

БЧК награди 30 доброволци в навечерието на 8-ми май

Най – активните доброволци и заслужили деятели на Българския червен кръст в Пловдив бяха наградени на церемония в Малката базилика по повод Световния ден на червения кръст и Червения полумесец. Той се отбелязва всяка година на 8 май в памет на основоположника на хуманитарното движение – швейцарския хуманист Анри Дюн а н. Той е роден на тази дата..

публикувано на 07.05.25 в 13:39

Вотовете на недоверие се обезцениха и вече са театрални

След поредната ваканция депутатите се връщат в пленарна зала. Какво свършиха до тук, какво се очаква от законотворството им, както и дали ще има нов вот на недоверие преди юни, говорим с политолога д-р  Теодор Славев . Политологът отбеляза в началото на разговора, че законодателната програма на НС не е особено богата, като пленарните сесии са..

публикувано на 07.05.25 в 10:43

Дано новият папа съчетае качествата на тримата последни

От Италия включваме монсеньор  Йовко Пищийски , служител в Държавния секретариат на Ватикана, с него говорим  за конклава (под ключ), който ще избере новия глава на Римокатолическата църква. Йовко Пищийски каза в началото, че процедурата започва с литургия, където всички 133 кардинали ще се помолят, за да може Светият Дух да ги озари и те да..

публикувано на 07.05.25 в 09:47

Скандалът Ф-16 показа проблем със сигурността на информацията

Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..

обновено на 06.05.25 в 19:45