Премиера на поетичен спектакъл по текстове на Георги Господинов „Там, където не сме” на Родопски драматичен театър ще се състои за първи път в България. В него са включени стихотворения и фрагменти от книгите „Черешата на един народ“, „Писма до Гаустин“, „Там, където не сме“, „Физика на тъгата“, „Времеубежище“, „Естествен роман“, „И други истории“.
Сценарист и режисьор е Делян Илиев. В спектакъла участват актьорите Емилия Ованесян, Димитър Димитров, Атанас Найденов, Преслава Георгиева, Димитър Мартинов, Самуела-Ивана Церовска. Видеото и музиката са дело на Мира Искърова.
"В условия на извънредност нашият театър реши да излезе извън театъра. Извън сградата си, на открито, под нощното небе на Родопите, извън сигурността на доказаната драматургия, извън правенето на театър като занаят и средство за евтин смях. Извън прозата и грижата на бита, втурваме се към поезията „като пилци към квачката с пилците“. Трима мъже и три жени населяват свят, създаден от книгите на Георги Господинов. Измислят го, измислят се и самите себе си в него, фантазират си живот, остаряват заедно в рамките на шейсет минути. Срещат се само за да се разминат. Изпълват капсулата си от време с единственото нещо, което може да бъде само тяхно – съчинената любов. Тук и сега става там винаги. Там, където никога не сме", споделят от театъра.
Спектакълът ще се играе на открито – на каскадите пред театъра. Премиерата е днес, а утре има още един спектакъл.
Цялото интервю с Делян Илиев можете да чуете в звуковия файл.
Изложбата на Гергана Балабанова, която е експонирана в галерия "Лабиринт" в Пловдив до 28 февруари, представлява интроспективно изследване на емоционалният пейзаж на една душа. Тя представя метафорично различни състояния, които остават необозрими в материалния свят. Изложбата акцентира върху въпроса за реалността – тази в нас и „обективната“..
Среща разговор с поета Кръстьо Раленков ще се проведе тази вечер в клуб Петното на Роршах - Пловдив. Организатори са Литературен фестивал Пловдив чете, Литературен салон Spirt & Spirit и Творческа платформа Литературен кръг Смисъл. Ще бъде представена стихосбирката му „Озаглавяване на живота“, която излезе януари тази година. Модератор ще бъде..
Изложба „Католиците в България XVII – XX в.“ се открива в Раковски. Тя се провежда по инициатива и под патронажа на президента Румен Радев. В експозицията ще бъде показан и ръкописът на Петър Богдан „За древността на бащината земя и за българските дела“, който е първата писмена история на България.
Председателят на Общобългарския комитет Васил Левски – Васил Василев съобщи на пресконференция днес, че има опасност музейната експозиция „Изповедта на Апостола“, разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, да бъде изместена от помещенията, които заема. Договорът на комитета с галерията изтича на 19. февруари и няма да бъде..
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..