В "Звукът на киното" тази седмица се прощаваме с великия композитор Енио Мориконе. Той ни напусна на 91 години в нощта срещу 06 юли след като претърпя инцидент. Енио Мориконе счупи бедрената си кост преди дни и почина в болница в Рим.
Надали има почитател на киното или въобще някой, който да е ходил на кино и да не е чул музиката на превърналия се приживе в легенда италиански композитор.
Мориконе е написал музиката към повече от 500 филма, европейски и холивудски продукции. Сред най- известните му творби са музика от филми като "Ново кино Парадизо", "Имало едно време на Запад", "Имало едно време в Америка", "Професионалистът", "Добрият, лошият и злият", сериала "Октопод" и редица други.
Енио Мориконе е роден в Рим през 1928 г., като започва да пише музика към филми през 1955 г., а през 1964 г. започва сътрудничеството му с Бернардо Бертолучи и Серджо Леоне.
През 2007 г. Морикона получава „Оскар“ за цялостно творчество. През март 2008 г. чилийският президент Мишел Башле му връчва Ордена „Пабло Неруда“ за заслуги към изкуството и културата.
Удостоен с титлата Почетен доктор на Нов български университет (11 декември 2013 г.). Той изнесе първия си български концерт през декември 2013 година. Двучасовото пътешествие из филмовата музика в зала "Арена Армеец" събра близо 9 000 зрители. Специално соло в концерта му изпълни българския виртуоз Теодосий Спасов.
В Холивуд Мориконе работи с Роман Полански, Оливър Стоун, Брайън де Палма, Терънс Малик, Куентин Тарантино. Сред по-известните филми с негова музика са „За шепа долари“, „Малена“, „Имало едно време на Запад“, „Професионалистът“, „Ново кино „Парадизо“, „Бъгси“, както и последната му работа с Куентин Тарантино във филма „Омразната осморка“, за която той получава "Оскар" през 2016 година.
Той е носител също и на три „Златни глобуса“ и шест награди БАФТА от Британската академия за филмово и телевизионно изкуство.
Музика от филми на Мориконе ще в предложим в часа от 8.00 до 9.00 в събота, а повторението на "Звукът на киното" е в неделя от 15 часа.
Отложеният край на първото парламентарно заседание на 11 ноември постави на пауза държавата, а последният ден от работната седмица прави особен звучен актуалният за нормализирането на политическия процес въпрос ще успее ли подновеното гласуване да постигне заветните 120 гласа за избор на председател на Народното събрание. Всички други теми за неясни..
На 21 ноември Православната църква чества Въведение Богородично. Празникът се чества и като Ден на християнското семейство и на православната младеж. Символиката на празника е новото начало за духовен растеж. Темите днес : Грижата за уникалните мозайки в Епископската базилика на Филипополсблъска позициите на съветници и кметска управа в..
В Деня на християнското семейство Ви срещаме с усмивка, добри мисли и не на последно място с интересни събеседници! Първият такъв е психолога и психотерапевт Красимира Харлова, създател на Център за детска и фамилна терапия "Касиопея". За силата на семейството в миналото и днес, и защо модерната напоследък тенденция двойките да живеят на семейни начала,..
Точно днес ще продължим да търсим отговори на важните за обществото въпроси, от концентрацията на безпомощност в средите на народните избраници, до знаците, които сочат нови избори скоро. Разговор с политолога проф. Александър Маринов . Няма да пропуснем отбелязването в Пловдив на Деня на християнското семейство, 21 ноември. Разговаряме с Недка..
Десети ден вече няма кой да удари парламентарния звънец, за да приключи първото заседание на депутатите и да стартира законодателната им работа. В същото време булеварди и магистрали са блокирани и оглушени от клаксоните на таксиметровите коли срещу поскъпването в пъти на застраховката „Гражданска отговорност“. Инатът на политиците да отстъпят..