Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Форум Север проучват през юли археолозите в Пловдив

Идеята е да стъпваме по улицата от римско време с експонирани находки

Археологическо лято 2020 в Пловдив, или над какво работи през юли екипът на археолога Мая Мартинова. Тя и колегите й вече проучват Форум Север до Централна поща. Той е част от проекта за площад Централен.

Разкопките там започнаха миналата седмица и ще продължат до началото на август. Целта е максимално разкриване на най-ранните културни пластове от историята на античния Филиполол. Разкопките са продължение на работата през 2019-та година. И през това лято археолозите ще допроучат всички фази в строителството и оформлението на градския площад.

Екип на арх. Румяна Пройкова ще направи проект за експониране на Форума, като целта е да се минава по древната улица и да се стига към Епископската базилика.

"Наложи се едно голямо почистване да направим, защото нашите съграждани нямат културата да поддържат археолгическите обекти, огромни количества изхвърлени битови отпадъци в центъра на Пловдив", заяви археологът. Тя посочи, че ще се съсредоточат в частния имот, който общината закупи миналата година. Находките датират от 1 век от новата ера, и по-ново време. Открити са осем епиграфски паметници, които ще останат експонирани на място. Северната част на градския площад на Филипопол е най-представителната част и тук са открити най-много епиграфски надписи на гръцки език. 

"С голямо разочарование установяваме, че поради липса на консервационно-реставрационни работи, много от античните паметници от атмосферните влияния имат повреди. Най-ранният открит надпис (края на 1 век) от статуя на император Дометиан има повреди, при него 1/ 3 от буквите ги няма. Недопустимо е така да губим по този начин нашата история", заяви Мая Мартинова.

През следващите месеци ще се направи подготовка за работа по Небет тепе и Източната порта, където ще се направят сериозни проучвания преди реновиране на обектите. Там общината спечели проект от ОП "Региони в растеж" за над 6 млн. лева. Там срокът за реализация е 24 месеца. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Електронното таксуване в Пловдив тръгва от 1 януари

В продължение на няколко дни електронните табла на спирките не работеха заради сериозен технически проблем.  На 30 октомври те угаснаха, според общината - поради технически причини. От общинското предприятие „Организация и контрол на транспорта“ обясниха, че се работи за възможно най-бързото отстраняване на проблемите и препоръчаха на..

публикувано на 04.11.24 в 10:51

Експозицията на "Съборна" 18 ще бъде надградена

Отдавна сме се подготвили с проекта за банята на ул. "Съборна" 18, който е съгласуван  с Министерството на културата. Точно преди една година кандидатствахме с проектното предложение и се радваме година по-късно, че сме одобрени“. Това заяви директорът на ОИ „Старинен Пловдив“ доц. Елена Кантарева за отпуснатите от МК средства в размер на..

публикувано на 04.11.24 в 10:42
Страхил Делийски

Усещането за нови избори става натрапчиво, кабинет ще има

„Разказът изглежда сложен, но той изглежда и предназначен за участниците, героите в него. Той сякаш не е предназначен за гражданите, за тези, които гласувахме преди 10 дни и това е проблем. Защото този разказ трябва да произведе едно лигитимно правителство. Този разказ трябва да произведе смисъл от съществуването на това правителство. И не на..

публикувано на 04.11.24 в 10:39

Защо е важно децата да мислят в числа?

Как да използваме икономическото мислене в образовнието и възпитанието на децата? На тази тема посвещаваме третия сезон от подкаста. Системното образование боксува, когато трябва да помогнем на децата да взимат решения в несигурна и динамична среда. Ако обаче сте активни и отговорни родители, може да запълните този пропуск. Като бонус, като..

публикувано на 04.11.24 в 10:00

Всеки човек и всеки народ е буден за различни идеи

„ Ако на чужденец сега разкажем, че в българската гражданска позиция се честват тези два празника (24 май и 1 ноември, бел. ред.) – на българската духовност, култура и писменост, той сигурно би си помислил, че дълго време този народ е тънал в безпросветност и в духовна нищета. И по тази причина, по правилото, че всяко общество издига в култ..

публикувано на 01.11.24 в 17:13