Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Масовите събития ще превърнат епидемията в дифузна

„Епидемията в България се държеше и все още е под контрол, но благодарение на лекарите и много важната роля на колегите от Районните здравни инспекции. Те издирват контактните, тестват ги и така се ограничава заразата. Когато много хора се скупчат на едно място – като голямо спортно събитие, нощен клуб и дискотека, на практика става невъзможно проследяването. Няма как да се знаят всички хора, които са били там. И така епидемията преминава в дифузна. Моите опасения са, че ако продължаваме по този начин, ще имаме една дифузна епидемия, която е много по-опасна, защото отделните огнища няма да бъдат откривани на време“, това заяви доцент Владимир Ходжев, председател на Българското дружество по белодробни болести и началник на Клиниката по пулмология в УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив. Той коментира масовите спортни мероприятия през последните дни, включително събирането в Община Пловдив на фенове и футболисти, които показаха спечелената Купа на България.

Той допълни, че в България се е получило предоверяване на самодисциплината на хората. Според него още малко е трябвало да се забави отпускането на мерките за провеждането на спортните прояви и отварянето на нощните клубове.

Доцент Ходжев припомни, че най-застрашени от Covid-19 са пациенти със съпътстващи заболявания – сърдечно-съдови, ХОББ, диабет.

„Възрастните хора са рискова група. Младите хора, които не спазват мерките, поставят в пряка опасност възрастните си роднини", коментира още Ходжев.

Цялото интервю с доцент Владимир Ходжев можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Иван Игов

Време е мълчаливото мнозинство да реагира срещу насилието

Агресията в юношеската въраст може да се приеме в рамките на нормалното, когато става дума за отделни пререкания или сбутвания, особено при момчетата, които понякога не могат да сдържат емоциите си. Неприемливо и ненормално обаче е, когато група деца тормозят един или повече връстници и то в продължение на дълго време. Това е тормозът в..

публикувано на 26.02.25 в 17:29

БНТ и БНР да се финансират от Фонд „Радио и телевизия“

С проектозакон беше предвидено БНТ и БНР да бъдат финансирани от Фонд „Радио и телевизия“ . „ Да заработи фонд „Радио и телевизия“ трябваше да се въведе една такса „Радио и телевизия“, която щеше да се начислява на електромер “ – заяви в интервю за Радио Пловдив бившият депутат Антон Кутев. „ Това, разбира се, не сработи. И..

публикувано на 26.02.25 в 16:55

Протестите на „Възраждане“ няма да имат голяма подкрепа

Протестът на „Възраждане“ в столицата днес не успя да стане водеща новина, въпреки анонсите на представители на партията и призивите за всенародно недоволство пред сградата на парламента. Какви са възможните продължения на тази активност и ефектите от нея? Не вярвам да имат голяма подкрепа в бъдещи протести срещу приемането на еврото...

публикувано на 26.02.25 в 15:53

Болниците на протест, ако намалят цените на клиничните пътеки

Предложението при установен преразход на бюджета на Здравната каса за болничната помощ в средата на годината, да бъдат намалени цените на всички клинични пътеки е скандално и дискриминационно и ще се отрази както на лечебните заведения, така и на пациентите. Това мнение изрази в програма "Ден след ден" Красимир Грудев,  председател на..

публикувано на 26.02.25 в 14:45

Трябва ясно да се разпише за какво ще се харчи бюджетът

Щаб, който работи по роблемите със замърсяването на въздуха в Пловдив е създаден на последната градска среща на партия "Продължаваме промяната", съобщи пловдивският депутат Стою Стоев в програма "Точно днес". Той обясни, че причината е абсолютното безхаберие на властимащите, които не обръщат внимание на този проблем.  "Замърсеният въздух, който се..

публикувано на 26.02.25 в 11:25