Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

У нас всеки трети страда от алергия

Няма по-голям риск от заразяване с КОВИД-19 на хора с алергии, ако те си пият изписаните лекарства, както лекарят им ги е предписал. Това заяви в интервю за Радио Пловдив проф. Васил Димитров, национален консултант по клинична алергология.

По-важно е болните да си взимат лекарствата и при нужда да се консултират с лекар специалист, посочи той. 

"Дезинфектантите не са опасни за хората с алергии, но дразнят лигавицте и така предизвикват неспецифично дразнене. Трябва да се ползват дезинфектанти без директен контакт", посъветва професорът. 

Експертът посочи редица прилики и разлики в симптоматиката между КОВИД-19 и алергиите, но подчерта, че при коронавирусната инфекция има висока температура и специфичен задух, който не може да се сбърка с алергиите, които пък често са придружени с обилна хрема и имат най-често сезонен характер. 

"Непрекъснато зачестяват алергиите, у нас се счита, че 35 % от населението, т.е. всеки трети има алергично страдание. Смята се, че до 2025  г. ще има ръст в заболяванията, свързани с алергии. Причините са 2 - замърсяването на околната среда и съвършенството на нашето европейско общество, при което хората рядко умират от инфекции и други, добре познати в миналото болести", обясни още проф. Димитров. 

По думите му България не е изключение - около 9 % от българите страдат от астма и 20 % от алергичен ринит, което прави между 1,2 - 1,5 милиона души в страната.

Цялото интервю на Антоанета Петричанска с проф. Васил Димитров, национален консултант по клинична алергология, е в прикачения файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Вече цените на имотите растат, от септември с до 12% нагоре

Увеличението на цените на имотите вече е факт. Няколко инвеститора ми заявиха, че още от сега вдигат стойността на това, което предлагат с между 5 и 15%. Това коментира Мирослав Язов, експерт по сделки с недвижими имоти, половин година преди влизането ни в еврозоната.   Според  него от средата на септември хората, които все още имат..

публикувано на 14.07.25 в 10:41
Тони Симидчиева

Очакваме административни трудности за въвеждане на еврото

Как на практика еврото ще влезе в касите на ресторантьори и хотелиери, какви са въпросите, които търговците си задават за наличността, за рестото, за касовите апарати, за разговорите с клиентите и с контролните органи?  Според Тони Симидчиева - собственик на хотел и ресторант, и председател на Регионалната занаятчийска камара - Пловдив,..

публикувано на 11.07.25 в 11:11

Политически драми ще има, но не и последици от тях

Вотовете на недоверие сега заменят цикъла на предсрочни избори, в който бяхме влезнали, смята социологът от "Алфа рисърч" Павел Вълчев. Това, по думите му, сплотява опозицията, но не можем да кажем, че то носи съществена промяна, защото промяна на електоралните нагласи няма. Той отбеляза, специфичното в този  момент и то е, че опозицията е от две..

публикувано на 11.07.25 в 11:00

От корена до короната

В свят, в който промените в климата и загубата на биоразнообразие вече не са далечни заплахи, всяка стъпка към по-зелена и устойчива среда има значение.  Над 3500 дървета и храсти бяха засадени в рамките на еко инициатива на  ХОЛДИНГ КЦМ 2000 . Тя носи името „Засаждаме 2500 + дървета“ и се осъществява по повод 25-годишния юбилей на дружеството..

обновено на 10.07.25 в 15:26

Авангарден научен център в Пловдив празнува 10 години

Центърът по растителна системна биология и биотехнология в Пловдив отбеляза 10  години от създаването си. Той е първият и единствен в България център за  върхова наука в полза на устойчивото земеделие и човешкото здраве.  Оборудван  с технологии от най-ново поколение, центърът се налага като притегателен център за млади изследователи и..

публикувано на 10.07.25 в 14:10