Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Opera Open се открива тази вечер на Античния театър

Фестивалът Opera Open се открива тази вечер на Античния театър с  мултимедийния спектакъл "Вратите на съня". В него са включени  произведения на Бах, Вивалди, Муре, Глук, Моцарт, Бетовен, Верди, Белини, Чилеа, Месиан, Орф и Арнаудов. Гала откриването ще бъде в два поредни дни  - днес и утре.  В  спектакъла гостува  прочутият тенор Камен Чанев, солисти, хорът, оркестърът и балетът на Операта.

 

Режисьор на "Вратите на съня" е Нина Найденова, диригент - Диан Чобанов, хормайстор – Драгомир Йосифов, хореограф – Мариана Крънчева, сценография и мултимедия – Петко Танчев, костюми – Николина Костова-Богданова.

"Спектакълът е с обърната гледна точка, като публиката е настанена на сцената на Античния театър и в  два сектора на театъра. Броят на местата е ограничен. Ще бъдат спазени всички мерки за безопасност. Публиката ще има възможност да влиза един час преди спектакъла, за да няма струпване.  Входът и изходът са единствено от към Тунела/ЮГ", съобщават  от Операта

Началото на оперната гала е от 21.15ч.

Преди това, на Римския стадион от 18 ч.  ще бъде открита фотоизложбата "Орфей" на Александър Богдан Томпсън. Експозицията съдържа 24 фотографии от спектакъла "Орфей и Евридика" от Глук на  световноизвестния режисьор, художник и хореограф Стефано Пода. Събитието бе един от акцентите в програмата на Пловдив - Европейска столица на културата 2019, представено по време на фестивала Opera Open. В нея са събрани емоциите на артистите  и мащабната  и оригинална сценография, вдъхновена наследството на траките  и Орфей, създадена специално за Античния театър.  

Александър Богдан Томпсън  е работил като певец и помощник- режисьор в Операта в град Есен – Германия. След това у нас  по проекти на Държавна опера – Пловдив, Софийска опера и балет, Държавнa опера – Русе, Драматичен театър – Пловдив, отразяването на проектите от програмата на Пловдив – Европейска столица на културата 2019, редица концерти и спектакли с популярни български и чужди изпълнители.

Инициативата е на Италианския културен институт и беше представена първо в София през месец юни, в Пловдив се организира със съдействието на отдел ""Култура, археология и културно наследство" и под патронажа на заместник -кмета Пламен Панов.

Тази година акцент във феста са  големи  български имена в оперното изкуство.  Гости на фестивала ще бъдат  четири генерации изпълнители, прославили България на най-големите оперни сцени по света. Примата Райна Кабаиванска ще присъства, за да отбележи 20 годишен юбилей на своя международен майсторски клас в НБУ и да представи италианската звезда Витория Йое, която е преминала през школата на легендарната българка. Звездната пловдивчанка  Соня Йончева, която покори сцените на Метрополитън опера, Кралската опера Ковънт Гардън, Ла Скала, Баварската опера, Берлинската опера, Виенската и Парижката опери ще изнесе оперна Гала с оркестъра на Опера Пловдив за първи път на Античния театър.  На Античния театър ще чуем и концертмайстора на Кралския Концертгебау оркестър в Амстердам - Веско Ешкенази, диригентът на Филхармонията в Баден-Баден - маестро Павел Балев и световноизвестният Кирил Манолов, който бе провъзгласен за "Музикант на годината 2019" след ролята си във "Фалстаф" на Опера Пловдив.

Ще бъдат  представи  и  певци  от най-младото поколение български оперни изпълнители, които вече имат международна кариера. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
ОУ

ОУ "Гео Милев" в Белозем чества 180 години от създаването си

Основно училище "Гео Милев" в село Белозем, известно повече като Щъркеловото училище, тъй като на покрива му гнездят 20 двойки щъркели, навършва 180 години. Годишнината ще бъде отбелязана с празничен концерт тази вечер в Народно читалище „Просвета“ в селото.  Училището е едно от най-старите в Пловдивска област. То е създадено през 1845 година от..

публикувано на 15.05.25 в 16:30

Млад писател представя книгата си в НБ "Иван Вазов"

На 15 май от 18:30 ч. в Конферентна зала на НБ „Иван Вазов“ (вход от ул. „Иван Вазов“) Александър Николаев ще представи книгата си „Историята на Адам“. В изданието са разгледани теми като: „Какво е общочовешка история“, „Каква е връзката на общочовешката история с Библията“, „Днешните световни събития като продължаващи общочовешката история“,..

публикувано на 15.05.25 в 08:17

„Пробуждането на езика – трепет и/или бунт“

56 участници от 6 български висши училища, както и от Атинския национален и Каподистриев университет ще се включат в Двадесет и седмата национална конференция за студенти и докторанти с международно участие под надслов „Пробуждането на езика – трепет и/или бунт“.  Тя е посветена на 130-годишнината от рождението на Гео Милев и 140 години от..

публикувано на 15.05.25 в 07:49

"Сценични кадри" празнува с изложба "Отново заедно"

Изложба „Отново заедно“ в галерия „Капана“ събира възпитаници на Сценични кадри за 50 –годишния юбилей на училището Изложбата представя творби на 65 творци - живопис, графика, скулптура, съвременно изкуство, видео, костюми от кинофилми, театрални кукли, фотография, бижутерия и др. Няколко поколения именити творци, завършили уникалното за..

публикувано на 15.05.25 в 07:05

Откриват изложба на Дафи Парталска в НБ "Иван Вазов"

В Народна библиотека „Иван Вазов“ тази вечер ще се открие изложба на Дафи Парталска.  Художничката ще представи Метода Зентенгъл за рисуване на структурирани и повтарящи се модели от дъги, линии, кръгове и елипси, съчетани в сложни плетеници. Методът е разработен от Мария Томас и Рик Робъртс преди 20 години, като начин за релакс и..

публикувано на 14.05.25 в 06:17