„Ситуацията е крайно необичайна. С действията си главният прокурор Иван Гешев успя да направи немислимото – да се обединят хора от различни краища на политическия сектор на площада. Да, вярно, може би не съвсем заедно, но някак в общ спонтанен изблик на нетърпимост и възмущение към ситуацията“. Това заяви Стояна Георгиева от електронния сайт „Медияпул“ след показната акция на прокуратурата в Президенството, последвала след случая „Росенец“.
По думите й, има силно усещане за мутренски модел на управление, охраняван от институциите начело с главния проурор.
Георгиева подчерта, че в действията на главния прокурор се вижда, че „цялата пара обаче е в свирката“.
Като аргумент тя посочи случая с показния арест на кметицата на „Младост“ Десислава Иванчева и целенасочената гавра с двете арестувани жени, продължила и след това, за да бъде всичко забелязано от медиите, вместо разследващите тихо да си свършат работата. В повечето от казусите, с които се е заел лично главният прокурор Иван Гешев и нещата са доведени дотам, че да има едва ли не готово дело за внасяне в съд и предполагаема вина на заподозрените, сега не може да има обяснение защо се e постъпи.f точно с тази показна акция в сградата на държавния глава.
По думите й, единственото обяснение може да бъде намерено в усилието президентът да бъде показно демонизиран, тъй като той е единственият независим от олигархичния модел и кръга Доган, Пеевски и главния прокурор, охраняващ техните интереси.
Според Георгиева, в моменти на социална екзалтация, когато ходът на политическите и социалните събития се забързва и някои от детайлите убягват, отговорност за ситуацията в държавата носят изпълнителната власт и Правителството на Бойко Борисов. Това е мястото, където „се разпределят порциите в държавата“, по думите на Ахмед Доган, милиардите от парите на европейските и българските данъкоплатци.
Начинът, по който се води разследването от Прокуратурата обаче, дава основания да се мисли, че всичко е опорочено.
„Виждаме, че г-н Гешев обича да се изказва и да покрива цялата сцена и мизансцен, за да изобличава Бобокови. Твърдението, че Прокуратурата не се интересува от политическите последствия на действията си, противоречи с друго изказване, че който атакува Прокуратурата и дръзне да бъде критичен и да задава въпроси, дестабилизирало държавата.“
Георгиева определи като добра илюстрация и символ за случващото се в държавата това, което видяхме пред резиденцията на Доган – един човек в гумена лодка се опитва да достигне брега и бива тласкан от анонимни гардове.
"Много хора, симпатизиращи на България, са се припознали в този образ. Много години в различни Правителства доминират едни и същи интереси, които завладяват все повече територии в държавата и задушават всякаква предприемаческа инициатива."
Цялото - звуковия файл:
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..