Той подчерта, че църквата дълго време е била джамия и външният й вид с четирите минарета доста добре илюстрира хакта. Монограмите вътре са с имена на фигури от ислямския свят. Актът може да се тълкува по много начини – геополитически, културно и т.н.
По думите на проф. Матанов, християнският свят е заявил негативното си отношение към превръщането на християнския паметник „Света София“ в джамия.
Той припомни обещанието на турския президент, че хората могат да продължат да посещават „Св. София“, но няма да плащат за вход, което ще бъде удар върху финансовите постъпления на Истанбулската община, която не е на Правителството. "Потокът от хора няма да спре, но когато паметникът стане джамия, те няма да плащат за вход. Няма да могат и да се наслаждават на мозайките, които са византийски и различни по хронология и изпъстрят вътрешността на храма.
„Геополитически Турция се държи предизвикателно спрямо християнския свят и спрямо своя съюзник Русия. Руският Св. Синод в лицето на патриарх Кирил, който е член на Руския държавен съвет по сигурност, изрази негативното си отношение към факта. Това направиха и Гърция, и държавният секретар на САЩ Помпео.
Турция поддържа линията да бъде предизвикателна към християнския свят и да потъпква наследството на Кемал Ататюрк.“
По думите на проф. Матанов, едно политическо действие на държава обаче, която схваща себе си като свръхсила, има ограничено действие във времето, защото светът се противопоставя, налага и санкции. И в един момент това се забравя, санкциите се оттеглят. Турците доста добре са усвоили това поведение и знаят, че политическите конфликти се забравят, бе категоричен проф. Матанов.
Цялото интервю – от звуковия файл:
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..
Когато по Коледа доста населени места останаха без ток заради тежкия сняг, много хора работиха при много тежки условия, за да възстановят електроподаването. Това каза в предаването "Ден след ден" Петър Костадинов , говорител на ЕВН. Той обясни, че дружеството разполага с достатъчно аварийни екипи и техника, но заради прекалено обилния сняг е имало..
Приемането ни в Шенген на практика е приключване на процеса на пълноправното приемане на България в ЕС - общност на свободно движение на стоки, хора и капитали. Да припомним, че в Шенгенското пространство има и няколко страни, които не са членове на ЕС като Лихтенщайн и Швейцария, каза в предаването "Точно днес" Йордан Божилов , председател на..
България засяда, ако изостави Плана за възстановяване и устойчивост. Това коментира Павлин Стоянов, специалист в сферата на енергетиката и климата и автор на платформата Климатека във връзка с решението на Брюксел през декември да откаже второто плащане към България по ПВУ. По думите му има голяма опасност страната ни да загуби поне..