„Протестите вече доведоха до промяна. В продължение на години Пеевски и Доган са се ползвали с охрана на НСО, която не им се полага. Тази охрана падна през уикенда и това е промяна. Но значително по-важно е, че има хора, които са над закона в България и за това се заговори на значително по-висок глас“, подчерта политическият анализатор доц. Петър Чолаков.
По думите му, промяната в политическия живот е факт и въпросът е до какви други промени би довело това. Вероятно е да се стигне до оставки и сред тях може да е оставката на главния прокурор Иван Гешев, както и на някои министри.
„Сценариите за бъдещото управленско мнозинство са много. Възможен сценарий е да се сформира нов кабинет при оставка на Правителството, но този вариант е малко вероятен. По-възможно е да се върви и към служебен кабинет и дата за предсрочни нови избори.“
Според доц. Чолаков, полицаите, които виждаме на протестите, действат професионално, но заради изключителното напрежение някои от тях „са си изпуснали нервите и вътрешният министър трябва да поеме отговорността за това“.
„В момента виждаме сред протестиращите едно обединение ед хок, което не е на партийна основа, въпреки че някои анализатори се опитват да я пришият към гражданската енергия, обединяваща отвратените от управленските маневри, каквито виждаме много години наред“.
Обществото припознава президента Радев едва ли не като жертва на действията на Прокуратурата, които са изключително непропорционални. Между Президентството и Външно министерство отношенията са практически на студена война. В резултат на протестите доверието към президентската институция се покачва.
„Оттук нататък Радев би могъл да капитализира повишеното доверие към него, излъчвайки нов служебен кабинет, ако се стигне до това. Или евентуално да укрепи неговите позициите си като човек, който търси преизбиране при нов президентски мандат“.
Цялото интервю – звуковия файл:
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..