"Сега България е в едно доста разкрачено положение, защото се опитаме да играем от двете страни на улицата", коментира икономистът от БАН доц. Григор Сарийски факта, че страната ни беше приета в чакалнята на еврозоната.
"Ние поехме към еврозоната и когато се присъдиняваме към такъв клуб е малко неудобно да искаме пари за кохезия. След като се чувстваме достатъчно богати, за да се присъединим към този клуб, то се очаква да престанем да искаме пари, а да ги оставим тези, които са на опашката след нас".
Според икономиста проблем пред финансирането на страните в Европа е това, че държавите лихвари в ЕС вече изразяват несъгласие да разпределят пари като грантове, а предпочитат да ги дават като заеми.
Доц. Сарийски подчерта, че според социологическо проучване на Евробарометър, мнозинството от българите не желаят влизане в еврозоната и че тя им е натрапена.
"Предстои унищожаване на националната ни валута, която е една от най-старите в Европа. Актът в този смисъл е исторически след като заменим лева с евро, връщане назад няма", каза още икономистът.
Той коментира думите на българските управляващи, че в еврозоната банките ни ще са по-сигурни и че няма да бъдат застрашени от фалит. "Верно е, че доста голям ресурс ще бъде отделян за предотвратявен на финансовите измами, ще има допълнителен контрол. Но в еврозоната също е имало фалити на банки, дори германски. В Банковия съюз има Фонд за преструктуриране, който да подпомага закъсали банки и това показва, че фалитите на банки и в еврозоната не са изключени".
Доц. Гритор Сарийски прогнозира тежко време заради пандемията и настъпващата след нея криза. За пример той даде спадът на приходите в туризма, който според него е на годишна база от 90 до 93 %. "Прогнозите за спад на БВП са от 3.5% до 10%. А и кризата в икономиката не идва само от коронавируса, защото подобен спад и забавяща се икономика в Германия се наблюдава от години, а кривата продължава да върви надолу".
В заключение икономистът заключи, че "България никога не е успявала да заеме мястото на печелившите".
Цялото интервю може да чуете може да чуете в звуковия файл.
Какво означават заявките от втория мандат на Доналд Тръмп за Европа и България, коментираме с Мария Симеонова , директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика. Тръмп вече предупреди, че е време за баланс в търговските отношения с ЕС. Симеонова отбеляза, че първите си изказвания Тръмп не споменаваше ЕС, той предпочита да се..
Възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между Пловдив и Украйна в областта на икономиката, културата и бизнеса бяха обсъдени на среща на пловдивския кмет Костадин Димитров и посланикът на Украйна Н. Пр. Олеся Илашчук. По време на срещата Нейно Превъзходителство изрази искрената благодарност на украинския народ към България за..
Ако за Америка започва "златния век" с втория мандат на президента Доналд Тръмп, то какво да очаква Европа и в частност България. Как голямата политика може да повлияе на сложния вътрешнополитически пъзел у нас? Според геополитическия анализатор проф. Марин Русев. в сегашната ситуация има два основни вътрешни елемента – единият засяга САЩ,..
Община „Марица“ вече е приключила отчуждителните процедури по частни имоти като част от реконструкцията на Голямоконарско шосе, съобщи кметът на община „Марица“ Димитър Иванов . " Остава само решение на проблема с „Напоителни системи“. Има 3 ключови напоителни канала, които трябва да бъдат придобити от община „Мариц а“, за да приключи изцяло..
Видимо е покачването на броя на заболелите от вирусни инфекции пред кабинетите на семейните лекари в Пловдив. Тестовете на над една трета от тях показват, че са болни от грип, съобщи д-р Георги Цигаровски, председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Пловдив и семеен лекар. От утре със заповед на РЗИ и здравното..