Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Карлово е кулминацията за 183 г. от рождението на Васил Левски

| обновено на 18.07.20 в 20:06
9
Зарята в Карлово
Снимка: Пресцентър Областна администрация Пловдив

В родния град на Левски – Карлово тържествата по случай 183 годишнината  от рождението на Апостола започнаха рано сутринта с литургия в храма „Свети Николай“. На площад „Васил Левски“ бяха издигнати знамената на България и на Карлово и беше отслужен молебен за благоденствието на града и жителите му. 

По традиция бяха посрещнати и участниците в Националния туристически поход „По стъпките на Васил Левски“.  В продължение на няколко дни 150 души - малки деца с родителите си, ученици и техните преподаватели, студенти, представители на неправителствени организации, туристи - ветерани заедно вървяха в 7 лъча през Стара планина по стъпките на човека, дръзнал да мечтае и воюва за обединена България. 

Инициативата е с 26 годишна история. И тази година походниците огласиха площад Васил Левски с възгласа: "Левски, Дяконе, Апостоле, ура, ура, ура!" И споделиха с какво ги вдъхновява личността на Апостола: 

"Левски за мен е един от най комплексните сложни хора, неразгадани досега. И това, което най-много ми харесва, е, че всяка година когато идвам тук, откривам нови неща или си доизмислям нови неща, които ми помагат след това да бъда още по-добър човек".

С богата програма 183-тата годишнина от рождението на Апостола отбеляз и Националният музей „Васил Левски“. А в 21 часа с възрожденски песни в изпълнение наживо от тримата тенори започна тържественият митинг – заря. 

След като прие тържествения строй на 61 Стрямска бригада, председателят на Парламента Цвета Караянчева произнесе слово пред множеството. В него тя заяви, че днес не се нуждаем от месии, "калпави родолюбци" и нравоучители, а от водачи, готови да се отрекат от себе си за общото благо:

"Днес вместо права, отстояваме правомощия. От чуждо име съдим. Допуснахме в речта си думи, които не струват и грош. Но така, както учим децата си на признателност, така трябва да учим себе си на разкаяние и смирение" - допълни председателят на Народното събрание. Словото й завърши с думите: "За да бъде човек свободен, трябва да желае свобода и другиму. Свобода пълна, свобода лична, свобода народна. Поклон, Апостоле! Да живее България!" 

Пред паметника на Апостола военослужещи от карловската бригада положиха Гирлянд на признателност, след което венци и цветя бяха поднесени от името на държавни и общински институции, политически партии, патриотични комитети и организации, граждани. След химна на България, изпълнен от Военния духов оркестър на площада с името на Васил Левски, небето над Карлово се озари от празнични илюминации, в края на които прозвуча "На многая лета".

Церемонията, която бе събрала стотици карловци и гости на града, сред тях и редица официални лица, се излъчи пряко от Българското национално радио. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Директорът на полицията в Пазарджик е уволнен

Директорът на полицията в Пазарджик Даниел Бараков е отстранен и е назначена проверка.  Това потвърди министърът на вътрешните работи Даниел Митов по време на пресконференция след заседанието на Изпълнителната комисия на ГЕРБ в София. За оставката на полицейския шеф след изборите в неделя за общински съветници, след които "ДПС-Ново начало" излезе като..

публикувано на 17.10.25 в 12:30

Започва ремонтът на ОУ "Тодор Каблешков" в Прослав

Започва ремонтът на Основно училище „Тодор Каблешков“ в квартал Прослав. Модернизацията на учебната база ще се изпълнява от фирма „Анверс- консулт“, която спечели обществената поръчка с оферта от 3 милиона и 209 хиляди лева. Това е вторият опит да се избере изпълнител. При предишния избраната фирма отказа договора заради поскъпване на дейностите и..

обновено на 17.10.25 в 11:54

Здравният министър ще се срещне с протестиращите от УМБАЛ "Пловдив"

Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов ще приеме медиците от УМБАЛ "Пловдив" в понеделник. Срещата е насрочена за 10 часа в Министерството на здравеопазването. Включените в делегацията началници на отделения и водещи специалисти ще обяснят на здравния министър защо искат д-р Генев да остане на поста си. Медиците са категорични, че..

публикувано на 17.10.25 в 11:53

Възрастна жена пострада при взрив на газова бутилка в Пловдив

Газова бутилка се взриви в жилище на ул. “Богомил” в Пловдив. Инцидентът  станал минути след 07.00 часа, съобщиха от пожарната служба. Избухналата бутилка е била на терасата. Пострадала е 73-годишна жена, която е с изгаряния по ръцете.  За щастие, не е имало последващо горене при инцидента.

публикувано на 17.10.25 в 09:28

Концерт на военния оркестър за Деня на парашутиста в Пловдив

Денят на военния парашутист и 81 години от от първата битка на Парашутната дружина ще бъде отбелязан в Пловдив от Съвместното командване на специалните операции.   Парашутната дружина е създадена през 1943 година като първото българско формирование, подготвено за въздушно-десантни действия. На 18 октомври 1944 година нейните бойци влизат в..

обновено на 17.10.25 в 06:41