"Цялостната реформа на данъчната система се дискутира от години, и може би сега не е точният момент, но важна е визията, която да насочим към следващите избори, независимо кога ще бъдат те", това коментира за Радио Пловдив Любен Томев от Института за социлани и синдикални изследвания към КНСБ.
Според Томев, промяната е необходима, защото заради плоския данък данъчното облагане е крайно несправедливо. "Така ще се повиши солидараността в обществото. Важно е да се подобри съотношението преки и косвени данъци. Целта е да са доближим до европейската практика, защото сега ние сме единственото изключение в Европа с висок дял на косвените данъци.
Това е един отговор на исканията от Брюксел за повишаване на корпоратавния данък и на данък доход върху физическите лица. В домакинствата ще останат пари от това намаление, което се очаква да се постигне".
Любен Томе подчерта, че КНСБ няма претенции към това кое ще е правителството, което да извърши тези промени. "Разбирам, че сегашното правителство беше записало в своята програма да не се променя данъчната система, но пък е въпрос на време да се напарвят промени в данъчните ставки и въобще в данъчната система. Важно е тази визия да се постави на дебат и това прави КНСБ, готови сме да дадем и нашите разработки и разчети в помощ".
Томев прогнозира, че от въвеждането на нови данъци се очаква да дойдат постъпления от 4 милиарда в държавната хазна. Той нарече добър вариант и въвеждането на данък „богатство“. "Примерите идват от цял свят, където много богати хора, милиардери, реагираха по подобаващ начин на усложнената обстановка заради коронакризата. Отсега няма как да се каже над какви приходи ще се въвежда подобен данък у нас, ние сега просто даваме идеята. Важно е реформата да постигне обрат в съотношението косвени - преки данъци, както и да се постигне по-голяма справелдливост. Всичко това ще доведе и по-добри социални фондове", беше категоричен синидкалистът.
Той кемонтера и протестите в страната като ги нарече "много разнопосочни". "Не зная какъв е обединителният им принцип. Опасявам се обаче, че моментът е съдбоносен, заради миедицинската криза , както и заради икономиката и нейното възстановяване". Според Любен Томен исканията на протестиращите за нов морал, справяне с корепцията и по-добър и справедлив живот са правилни, но моментът не е избран най-подходящо. "Но пък, когато става за спонтанен протест, то няма и как да се избере подходящо време".
"Опасението ми е, че България може да изостане много в настоящата ситуация, както в международен, така и в национален план" , каза в заключение Любен Томев.
Какво да очакваме от новия политически сезон в Пловдив, който започна със скандал около оставката на замесник-кмета Владимир Темелков, оттеглена след намесата на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и оставяща много въпроси без отговор. На този фон групите в Общинския съвет също търпят трансформации, а от „Независими за Пловдив“ поискаха извънредна..
"За съжаление новият политически сезон е повторение на предишния".Това заяви в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател в коментар за случващото се в Народното събрание и предстоящият пети вот на недоверие към кабинета на Росен Желязков, поискан от ПП-ДБ.. Според нея светът се променя много бързо,..
Пет дни преди началото на новата учебна година – ще спазят ли пловдивските директори указанието на МОН да се започва учебния процес в по-късен час? За организацията на работа говорим с Гергана Аврамова , председател на пловдивската организация на Сдружението на директорите в системата на средното образование и директор на училище „Христо Г. Данов“..
Българският изследователски проект “PlantaSYST” е сред най-успешните европейски инициативи с принос за конкурентоспособна и интелигентна Европа. Гражданите вече могат да гласуват за номинирания български проект с “Награда на публиката” в престижния конкурс REGIOSTARS Awards 2025 Проектът PlantaSYST, в рамките на който в Пловдив бе..
Близо 1 400 нарушения бяха установени само в първите часове на контрола за средна скорост чрез тол камерите, който е в сила от 7 септември. От тази дата се промените в Закона здвижение по пътищата, за очакваните ефекти на който говорим с председателяна САБ Емил Панчев. По думите му вследствие на очакваните по- високи глоби в него..