„Нямаше някаква особено изненадваща новина от вчера, когато получихме поредната серия доказателства, че управляващите не са наясно какво става, че нямат способност да го осмислят и да приемат мерки в своя полза с някаква по-дългосрочна перспектива“. Това заяви социологът Живко Георгиев.
По думите му, протестът ще продължи, а управляващите нямат ход за отговор на това, което да върне страната към активния дневен ред на обществото по начина, по който активните граждани го осъзнават.
За управляващите остават актуални всички сложни задачи, тъй като чрез отхвърления вот на недоверие към Кабинета на Борисов, той не е успял да се прелегитимира.
Протестът обаче е успял да задейства един трудно обратим процес. Към него, ако не сега, то през есента, ще се включат и други социални групи с други претенции, защото страната ни навлиза в дълбока социална и политическа криза. Единственото решение в тази ситуация са скорошните избори, прогнозира Георгиев.
„Всички са наясно, че ако изборите са редовни и се провеждат под патронажа и инструментите на властта от ГЕРБ, той ще дирижира така че да ги спечели, а неговите опоненти да загубят. Хората от опозицията, каквато и да е тя, са наясно, че единственият шанс да има що годе честни избори е, те да не се правят от ГЕРБ“.
Машинното гласуване има сериозен потенциал да снижи някои от обичайните манипулации в изборния процес, но крие и рискове. "Ние сме образец за това, как изборният процес се делегитимира и затова след всякакви избори има сериозни притеснения, че вотът е манипулиран".
По думите на Георгиев, протестът ще продължи на приливи и отливи, докато управляващите не намерят полезен ход. Той обаче върши своята работа," защото видяхме какво се случи във Франция с "жълтите жилетки", които не постигнаха уж нищо. Минаха майските избори и видяхме кой е големият губещ и кои са големите печеливши."
Ако българското общество не успее да постигне целите си, това показва, че е с тежко поразена имунна система, подчерта още Георгиев.
Чуйте повече от звуковия файл:
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..