„Нямаше някаква особено изненадваща новина от вчера, когато получихме поредната серия доказателства, че управляващите не са наясно какво става, че нямат способност да го осмислят и да приемат мерки в своя полза с някаква по-дългосрочна перспектива“. Това заяви социологът Живко Георгиев.
По думите му, протестът ще продължи, а управляващите нямат ход за отговор на това, което да върне страната към активния дневен ред на обществото по начина, по който активните граждани го осъзнават.
За управляващите остават актуални всички сложни задачи, тъй като чрез отхвърления вот на недоверие към Кабинета на Борисов, той не е успял да се прелегитимира.
Протестът обаче е успял да задейства един трудно обратим процес. Към него, ако не сега, то през есента, ще се включат и други социални групи с други претенции, защото страната ни навлиза в дълбока социална и политическа криза. Единственото решение в тази ситуация са скорошните избори, прогнозира Георгиев.
„Всички са наясно, че ако изборите са редовни и се провеждат под патронажа и инструментите на властта от ГЕРБ, той ще дирижира така че да ги спечели, а неговите опоненти да загубят. Хората от опозицията, каквато и да е тя, са наясно, че единственият шанс да има що годе честни избори е, те да не се правят от ГЕРБ“.
Машинното гласуване има сериозен потенциал да снижи някои от обичайните манипулации в изборния процес, но крие и рискове. "Ние сме образец за това, как изборният процес се делегитимира и затова след всякакви избори има сериозни притеснения, че вотът е манипулиран".
По думите на Георгиев, протестът ще продължи на приливи и отливи, докато управляващите не намерят полезен ход. Той обаче върши своята работа," защото видяхме какво се случи във Франция с "жълтите жилетки", които не постигнаха уж нищо. Минаха майските избори и видяхме кой е големият губещ и кои са големите печеливши."
Ако българското общество не успее да постигне целите си, това показва, че е с тежко поразена имунна система, подчерта още Георгиев.
Чуйте повече от звуковия файл:
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...