Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Привидности и реалности - "Точно днес"

Протестите в пандемичното лято на  2020 г. отброяват третата седмица от началото си.  Досега гневът на улицата успя да калкулира  единствено четири нови рокади в кабинета на Бойко Борисов, но питането за  очакваната промяна в модела на управление не загуби актуалността си.

 „Отровното“ трио  от улицата изпъна докрай струните на търпимостта към политическата система,  а на горния етаж на властта личностите от другото знаково трио – премиер-президент-главен прокурор, някак си не успяват да налучкат верния тон за институционална хармония.

За енергията на уличното митингуване по време на пандемия, смените в кабинета като политически гръмоотвод, и потенциала на площадната демокрация – чуйте политическия анализатор Пламен Асенов.

Драматичен ръст на Ковид-кризата на Балканите, заради привичките на населението, за което партито не спира, продължава да пълни заведенията, прегръща се и протестира. Констатацията на „Дойче веле“ е на фона на информацията за над 16 млн заразени с Ковид-19 по света от началото на пандемията. За динамиката на заразата и не губещата давността си  тема за превенцията на разпространението й – епидемиологът от МУ – Пловдив проф. Йорданка Стоилова.

Икономистите от ООН обявиха, че кризата, предизвикана от коронавируса тази година може да струва на света между един и 2 трилиона долара. Нови социално-икономически мерки за борба с Ковид-19 предстои да обяви Правителството.  

Към какво трябва да бъдат насочени те, за да успеят бизнесът и хората в най-бедната страна от ЕС да понесат ударите на неизвестността, свързани с пандемията  - събеседник е финансистът от Институт за икономики и политики към УНСС  Димитър Чобанов.

След 9 ч. с инициатора на два традиционни арт фестивала в Белозем Ганю Ганев – Ганди ще говорим за живота в изкуството по време на пандемия и още – за тайните на един куфар с рисунки, провокиращ настроение и естетически наслада. Изложбата на Цветана Гумеля е подредена във фестивалното село.

А тази седмица гост в рубриката „Добро утро, ден“ е директорът на Опера Пловдив Нина Найденова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 07.02.25 в 16:58

Идеи и сметки "Ден след ден"

Терените в Пловдив не достигат, но предприемачите строят във височина. Жилищен комплекс от небостъргачи ще се изгражда в квартал „Филипово“ между булевардите „Дунав“, „Васил Априлов“ и ул. „Победа“. Сградите ще са по 25-26 етажа и ще са високи от 50 до 75 метра. Предложението на кмета Костадин Димитров вече стигна до комисиите в Общинския съвет, но..

публикувано на 07.02.25 в 14:46

Петъчно с „Вход свободен“

На фокус ни е събитието „Историята на една шевица“. На живо, във Фейсбук на 12 февруари, денят на пълната снежна Луна в Лъв. Началото е в 19 часа. Вход свободен. Разговаряме с Венцислава Великова. Коментираме, накратко, темата за влиянието върху човека на ритуали, които ни обединяват като общност и за автоматизираните действия, в рубриката..

публикувано на 07.02.25 в 09:30

На 7 февруари "Точно днес"

За цените, бойкота, мерките и контрола ще си говорим в първите часове на петъка. И за парите в хазната в опит да се  отговори на изисквания, желания и реалност.  Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от БВП, без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи..

обновено на 06.02.25 в 16:42

"Ден след ден" на 6 февруари

Контрол върху цените на най-потребяваните стоки е сред най-дискутираните теми напоследък. След потребителския бойкот в Хърватия, разпространил се и в други съседни балкански страни, у нас също се подготвя такава протестна акция. От своя страна политици, както и президентът, също излязоха с предложения по темата. Защо се прави това и каква би била..

обновено на 06.02.25 в 14:37