„Правителството подхожда консервативно към резултатите от кризата. Негова цел е да се запази устойчивостта на държавния бюджет, където нещата са горе-долу наред. Не такава обаче е ситуацията в икономиката, където най-сполучливата мярка досега се оказа 60 към 40, насочена към една от най-тежките последици – загубата на множество работни места“. Това заяви финансовият анализатор от УНСС Димитър Чобанов.
По думите му, по отношение на заетостта, погледът на държавата трябва да бъде фокусиран върху спецификата на регионите, където по-малките изпитват по-сериозна нужда от педкрепа.
Като слабост на българската икономика през последните години Чобанов назова недостатъчните инвестиции и изрази надежда Правителството да подкрепи бизнеса с цел да бъде създадена по-привлекателна бизнес среда.
„Използването на различните органи на държавна власт за притискане на бизнеса трябва да бъде премахнато – наличието на масови проверки едновременно от различни институции е необходимо, но това да става при спазване на правила, за да не постадат едни бизнеси за сметка на други“.
Чобанов подчерта, че промени в данъчното законодателство в момента са опасни и ако се цели изравняване и повишаване на доходите, то това трябва да стане чрез разходната част на бюджета, а не – чрез приходната.
Разбираемо е, че в началото на кризата Правителството действаше предпазливо, защото негативният ефект от нея се очаква да бъде почувстван силно в началото на следващата година. Мярката 60 към 40 за поддържане на работните места би имала ефект, ако кризата има временен характер. Но ако се окаже, че се поддържат работни места, които така или иначе трябва да бъдат закрити, ще се окаже, че се пречи на икономиката да се приспособи към новата ситуация.
Стуктурата на икономиката ще се промени значително спрямо тази, на предкризисното ниво и колкото по-бързо се случи преобразуването й, толкото по-добре ще бъде за нея. Държавата трябва да помогне на този процес с мерките, които предприема, а не да пречи, бе категоричен финансистът.
Интервюто – от звуковия файл: .
„Днес се очаква да се разгледа мярката за неотклонение на варненския кмет Благомир Коцев, тоест днес се очаква да се получи обрат в решението на Софийския съд. Затова причината е друг обрат, от вчера, който може да е началото на процес с непредвидими последици. Става дума за отказ от показания на основния свидетел срещу Благомир Коцев. Изглежда..
Проф. Тоньо Шмилев, един от доайените на българската педиатрия, обяви чрез фейсбук кампания в защита на българския лекар. „ Нека обществото да види, че ние сме мнозинство и че не желаем да бъдем хулени и обвинявани в грубо отношение към пациентите си. Искаме да работим спокойно, за да бъдем наистина полезни. Който ме познава знае, че аз стоя..
Липсата на канализация в град Брезово създава сериозен проблем за жителите на града в горещините. Сигнал за това подаде един от жителите на града - Иван Добревски. По думите му заради изливането на обратни води в коритото на река Брезовска, която заради жегата е пресъхнала, в градчето се разнася непоносима миризма. Според Добревски преди..
Мониторинг на потреблението на вода в пловдивското село Брестовица започнаха от ВиК –Пловдив. До тук се стигна след като и тази година част от живеещите там страдат от безводие и повече от 10 дена чешмите им са пресъхнали. Решението беше взето на спешна среща между местното население, кмета на Брестовица, зам.-кмета на община Родопи Емилия..
Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков. Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..