Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Енергийната ни система е стабилна и се подобрява

Енергийният експерт Атанас Тасев коментира за Радио Пловдив енергийната ефективност на странат. Той каза, че сега е стабилна, като в следващите години ще се подобрява. Относно АЕЦ „Козлодуй“ посочи, че първите 4 блока са изведени от експлоятация. 

Тези 57 милиона евро са до 2027-ма година за довършителни процедури. Парите се дават на Държавно предприятие радиоактивни отпадъци. Пети и шести блок работят, като мощността им беше увеличена с 4%. В определени случаи мощността на всеки един от реакторите достига до 110 мегавата. Имат 10 годишен лиценз и становище на конструктора за още 30 години.

 

„Сагата АЕЦ „Белене“ е на път да приключи. След 10 години централата ще бъще построена. Що се касае до американските санкции, те са за „Турски поток“ и „Северен поток-2“. До измерителната станция „Странджа“ приключва „Турски поток“, от там следва част от проекта за изграждане на газовия хъб „Балкан“. 

Ние изграждаме пълна междусистемна свързаност, защото като транзитираща страна сме доста атрактивни. Южният газов коридор скоро приключва, като ще получаваме 1 милиард куб.м. газ от Азербайджан. Ще реализираме проекта за изграждане на газов хъб, или търгуване виртуално и реално на значителни количества газ“, заяви още Атанас Тасев.

Интервюто с Атанас Тасев, енергиен експерт е в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28