Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новите мерки са обнадеждаващи, но без прекален ентусиазъм

19-ти ден от началото на протестите у нас,  протичащи на фона на вече обявените от правителството  антикризисни, социални и икономически мерки – как синдикатите виждат и има ли промяна в ситуацията?

Новите инициативи  изглеждат обнадеждаващо, но под условие, става ясно от думите на Ваня Григорова, икономически съветник  в структурата на КТ „Подкрепа“.

Най-важни са обявените 30% увеличение за работещите в агенциите на министерствата, смята тя, макар и с уговорката „да видим какво ще стане“. 

По време на първия шок от Пандемията  у нас се показа именно слабостта  на държавната администрация – служителите са малко, неподготвени и немотивирани,  защото са с  ниски заплати, смята Ваня Григорова.

Те бяха претоварени с работа и под силен натиск от всички страни – от хората и политиците.

Проблемът е, че тази слабост води до отнемане на права на гражданите.

Все пак, да не се бърза с ентусиазма от новите обявени мерки, докато не видим  разписани тези 30% за кого ще бъдат  насочени конкретно, предупреди икономическият експерт на КТ „Подкрепа“.  Скептицизмът е оправдан, тъй като вече видяхме, че има разминавания в очакванията и реалността, добави тя.

Може да дадеш на гладно куче обилна храна, но да и сложиш такъв похлупак, че да не я достигне, тоест да заложиш  невъзможни за покриване критерии  – образно метафоризира  Ваня Григорова.  

По думите и, сред мерките  важна стъпка е увеличеният срок за  получаване на обезщетенията за безработица.  

Все още обаче не сме усетили действието на новите механизми, добави тя.

Според нея,  протестите няма да престанат, докато  „не падне главата“ на главния прокурор Иван Гешев.  Само това би успокоило донякъде обществените опасения, че прокуратурата  се използва като бухалка в политически ръце. 

Макар протестът  да не е породен точно от социални причини, виждаме, че на площадите в момента се излива именно огромно натрупано социално напрежение,  коментира  Ваня Григорова.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12