„Гражданските протести не могат да свалят властта, но могат да създадат онзи специфичен психофон, контекст, в който властта все по-трудно може да оперира - много е трудно да се взимат управленски решения, в силно заявено масово недоверие“, коментира политолога Страхил Делийски развитието на протестите.
Той каза, че лятото не най-добрият сезон на протести, но динамиката им показва, че напрежението е достатъчно голямо и показва невъзможността на властта да комуникира с хората по площадите.
Политологът не се нае да прогнзира, дали обявеният 21-ви ден на протестите ще е пиков, както призовават организаторите, но смята , че е възможно енергията и хората на протестите и да намаляват, и да се увеличават, като подчерта, че не броят на протестиращите е важен, а отношенията между властта и протестиращите. „И ако протестиращите намаляват, това вероятно може да успокои властта, но това ще бъде измамно успокоение, защото връзката между тях е тотално скъсана, а от страна на властта няма никакъв знак, каквото и да е усилие да разбере протестиращите.
Забелжете, колко често хората казват, „ние искаме те да си ходят, ние ще решим кой да дойде чрез избори. А още по –трудно е управлващите да се справят с икономически, социални и други кризи, които Борисов твърди, че ще има.“
Управляващите имат проблем не само с хората по площадите, те живеят в една политическа своеобразна изолация, отворени са различни фронтове и на парламентарния терен и институционално – с президента, и ако правителството реши да изкара пълния си мандат, това ще бъде едно тъжно за нюблюдаване правителство.
Политологът прогнозира, че най-вероятно след средата на септември, протестът ще ескалира, „защото правителството не успя да намери адевкатен начин на действие в тази ситуация“
„В крайна сметка няма нищо страшно правителството да си подаде оставка. Не виждам защо е този голям вой за липсата на необходимост от оставка. Това е нормална демократична практика Всяка една власт се изчерпва.
Силният политик си личи по това, дали може да разбере кога неговото време е свършило. За съжаление не мисля, че ситуацията при Борисов в момента е такава. "
Интервюто със Страхил Делийски е в звуковия файл.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..