Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протестът да е с национално звучене и без натиск

Как на вид едни и същи събития стоят във времето, как се движат в спиралата на историята? Как завършват проявите на обществено  недоволство във времената преди нас. Има ли поука за днешните протестиращи, властници и наблюдаващи.  

 Стефан Шивачев, директор на Историческия музей в Пловдив:  "Всяко общество се характеризира с някакъв диалог между управляващи и управляеми. В историята на България през 19-ти 20 век се откриват интересни факти. В рамките на Османската империя има недоволства изразени във въстания, които са потушавани в много кръв. Целта е била да свалят властта, която се счита за свещена. Християните в Пловдив намират друга форма. Това са прошения подписани от стотици, или хиляди хора, представители на еснафи и  на други организации. Сега може да изглежда учудващо, но достигайки до великия везир, до султана, те много често имат резултат.

Като пример Шивачев  посочи, че през 1875 г. е отправено искане от Пловдивска област до султана,  за смяна на управителя, защото не поддържа пътищата, а това пречи на търговията. Той наистина е сменен. Има искания за смяна на гръцките владици, които се отнасят непочтително към християнското българско население.

По думите на Стефан Шивачев много по-интересно става след Освобождението, когато България получава една от най-демократичните конституции.

„След Съединението през 1885 г. протестите вече са от друг тип. Появяват се т.н. рубладжии, които са платени от Русия . Времето е след абдикацията на княз Александър І. Организират абсолютно  безмислени протести и шествия, чиято цел е защитаване на чужди интереси. 

Що се касае до Френската револючия, тя утвърждава, че революциите  се замислят от едни, реализират се от други, а се ползват  от трети.  

Един протест е истински, от него има полза тогава, когато представлява  национален интерес и е без външен натиск."

 Това са поуките, които ще ни дадат отправната точка за днешния ден.

Интервюто със Стефан Шивачев е в звуковия файл. 


 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56