Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Границата на президентския имунинет е прецизна


В интервю на Емил Костов с експерта по конституционно право Атанас Славов говорим за решението на Конституционния съд, че по време на мандата си пpeзидeнтът и вицeпpeзидeнтът мoгaт дa ca oбeкт нa пpoвepки и paзcлeдвaния, но не може да им ce пoвдигaт oбвинeния. Делото беше образувано по искане на главния прокурор Иван Гешев, за тълкуване текст от основния закон, свързан с имунитета на президента и вицепрезидента.

„Да, това решение беше очаквано. Конституционният съд счита, че имунитетът на държавния глава и вицепрезидента е достатъчно широк. Разпростира се върху почти всички действия, които осъществяват по служба, с изключение на държавната измяна и нарушаване на Конституцията. КС прави уточнение в определени аспекти, как покрива едни или други деяния от страна на държавния глава и вицепрезидента.“  

По думите на г-н Славов понятието „държавна измяна“ е по-широко от понятието „престъпление измяна“ по смисъла на НК. КС казва, че „държавна измяна“ покрива всички състави на престъпленията срещу републиката, докато „Измяната“ е само едно от тези престъпления. КС внася яснота относно обема на понятието „държавна измяна“

Ако прокуратурата има данни, че президентът е извършил държавна измяна, трябва ли да чака, да свърши мандатът му?

Прокуратурата не може да извършва процесуално-следствени действия, които засягат държавния глава. Механизмът предвиден в Конституцията е ясен. Това е повдигане на обвинение на ¼ от народните представители, неговото поддържане от 2/3 от народните представители, а окончателното решение взима Конституционният съд. Държавният глава, не може да бъде подлаган на обиск, на претърсване, на изземване, на подслушване и други процесуално-следствени действия. Могат да се съберат някакви свидетелски показания на трети лица, или някакви данни, документи, които не трябва да са придобити чрез претърсване и изземване от държавния глава.“

Според Атанас Славов огласяването от прокуратурата на СРС-та свързани с държавния глава е нарушение. Целта беше да се внуши, че президентът е извършил, или е съпричастен към извършване на престъпление. Това прокуратурата няма право да направи, посочи още Атанас Славов.

Интервюто с Атанас Славов, експерт по конституционно право е в звуковия файл.  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28