От днес започват Богородичните пости, които предшестват големия християнски празник Успение на Пресвета Богородица, честван на 15-ти август. В първия ден на Богородичния пост в храмовете се отслужва водосвет.
Богородичният пост е един от четирите многодневни периода на въздържание в православния календар, през които миряните се стремят към смирение и добротворство. Свързан с надеждата и любовта към Божията майка, Богородичният пост има строг характер, подобно на Великия пост. Само на празника Преображение Господне, честван на 6-ти август, се разрешава консумацията на риба. Постът продължава до 14-ти август включително.
Днес църквата чества празника Изнасяне на Светия кръст. Освен на първи август, православните християни извършват поклонение пред Кръста Господен още три пъти в годината - на третата неделя от Великия пост, наречена Кръстопоклонна, на Разпети петък и на 14-ти септември.
Община Асеновград предупреди за предстоящо влошаване на времето в региона. Според получената от метеорологичната служба информация днес се очакват интензивни валежи от около 25 л/кв.м. Възможно е дъждът да бъде придружен и с градушка, предупреждават метеоролозите. Според прогнозата за времето следобед се очакват валежи в Родопите.
На летище "Пловдив" тази сутрин ще кацнат двата шведски самолета, които ще се включат в гасенето на пожарите у нас. Екипажите ще бъдат посрещнати от министъра на вътрешните работи Даниел Митов и ръководствата на Пожарната и полицията в Пловдив. Досега по Европейския механизъм за гражданска защита пристигнаха 5 хеликоптера от Унгария, Словакия,..
Раковски и съседните села останаха без ток и тази нощ заради аварията в електрическата подстанция, причинена от силната буря във вторник вечер. Вчера през деня електричеството бе частично възстановено, но от Електроснабдяване - Юг информираха, че снощи ще бъде изключено отново. Очаква се през деня токът да бъде пускан с прекъсвания, а аварията да бъде..
Окаченият таван на бившето училище в село Анево се срути. При инцидента няма пострадали – съобщиха от кметството в Анево. Сцепила носещата греда на целия покрив. Там се помещава кметството на селото, както и друга служба. Част от окачения таван днес е паднал буквално върху главите на служители на Общинската администрация. За щастие, няма..
Временно е ограничено движението през Троянски проход в района на Кърнаре заради катастрофа между два камиона, съобщиха от АПИ. Обходният маршрут за леките автомобили е през прохода Шипка, а шофьорите на товарните автомобили изчакват на място.