Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пари има достатъчно, мерките трябва да се актуализират

„В моментна сме в безпрецедентна ситуация в България и в целия свят. Това е една комбинация от заболяване – Ковид-19, плюс икономически и финансови проблеми. Няма готова рецепта  в нито една държава за справяне със ситуацията“ Това заяви  финансистът Румен Гълъбинов.

Той подчерта, че това налага нещата да се следят внимателно и да се взимат  мерки за текущо  облекчаване на  шока, който страната преживява. Мерките трябва непрекъснато да се актуализират и усъвършенстват.

Като пример, той посочи, че за мярката 60 на 40, насочена към запазване на работните места, трябва да има гаранция, че ще се запази до края на годината, тъй като се очаква втора вълна на заболяването и световната икономика ще попадне във второ дъно на икономическата рецесия. Това налага да се предвидят значителен по обхват и обем мерки, които да тушират очаквания вторичен ефект.

Трябва да се облекчи и процедурата за участие на фирмите така, че да се запази човешкият ресурс – работните места.

 „След приключването на летния сезон е възможно огромната маса  от хората да се окажат безработни, а това е недопустимо.Те трябва да имат  алтернативен вариант.Същото важи и за индустрията“.

Според Гълъбинов, кризата с Ковид-19 е откроила съществуващите проблеми в икономиката. Сред тях са мерките за подпомагане на социално уязвимите групи.

„Трябва да се увеличат социалните плащания и помощи и това няма да натовари фатално бюджета, дори и той да излезе с марък дефицит. Бихме могли да увеличим и доходите на населението, така че да се стимулират вътрешното търсене и вътрешното потребление. Те могат по най-непосредствен начин да способстват за това възстановяване, преди да се е възстановил износът и инвестициите.. Аномалия е в такава ситуация българският бюджет да излиза с излишъци“.

Гълъбинов бе категоричен, че пари има достатъчно и трябва да се огледат внимателно възможностите за финансиране. И предупреди, че парите трябва да бъдат изразходени ефективно“.

"Трябва да се постараем да извадим малките камъчета от обувките си, за дани се позволи да ходим по-бързо и по-ефективно и да протича наистина  тази конвергенция с останалите европейски държави, към която се стремим по линия на кофезионните и възстановителните фондове от кризата."

Цялото интервю – от звуковия файл: 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56