„В моментна сме в безпрецедентна ситуация в България и в целия свят. Това е една комбинация от заболяване – Ковид-19, плюс икономически и финансови проблеми. Няма готова рецепта в нито една държава за справяне със ситуацията“ Това заяви финансистът Румен Гълъбинов.
Той подчерта, че това налага нещата да се следят внимателно и да се взимат мерки за текущо облекчаване на шока, който страната преживява. Мерките трябва непрекъснато да се актуализират и усъвършенстват.
Като пример, той посочи, че за мярката 60 на 40, насочена към запазване на работните места, трябва да има гаранция, че ще се запази до края на годината, тъй като се очаква втора вълна на заболяването и световната икономика ще попадне във второ дъно на икономическата рецесия. Това налага да се предвидят значителен по обхват и обем мерки, които да тушират очаквания вторичен ефект.
Трябва да се облекчи и процедурата за участие на фирмите така, че да се запази човешкият ресурс – работните места.
„След приключването на летния сезон е възможно огромната маса от хората да се окажат безработни, а това е недопустимо.Те трябва да имат алтернативен вариант.Същото важи и за индустрията“.
Според Гълъбинов, кризата с Ковид-19 е откроила съществуващите проблеми в икономиката. Сред тях са мерките за подпомагане на социално уязвимите групи.
„Трябва да се увеличат социалните плащания и помощи и това няма да натовари фатално бюджета, дори и той да излезе с марък дефицит. Бихме могли да увеличим и доходите на населението, така че да се стимулират вътрешното търсене и вътрешното потребление. Те могат по най-непосредствен начин да способстват за това възстановяване, преди да се е възстановил износът и инвестициите.. Аномалия е в такава ситуация българският бюджет да излиза с излишъци“.
Гълъбинов бе категоричен, че пари има достатъчно и трябва да се огледат внимателно възможностите за финансиране. И предупреди, че парите трябва да бъдат изразходени ефективно“.
"Трябва да се постараем да извадим малките камъчета от обувките си, за дани се позволи да ходим по-бързо и по-ефективно и да протича наистина тази конвергенция с останалите европейски държави, към която се стремим по линия на кофезионните и възстановителните фондове от кризата."
Цялото интервю – от звуковия файл:
Причината за прекратяване на преговорите от страна на ГЕРБ изглежда съвсем основателна, защото от партията дотук вече направиха значителни отстъпки - отказаха се от поста председател на Народното събрание, отказаха се от това лидерът им Бойко Борисов да е премиер. Оттук нататък да им се искат още отстъпки изглежда малко прекалено, смята социологът..
Десетки жители на село Манастир в община Лъки изпратиха колективен иск до КЕВР и ЕВН за това, че 10-тина дни по Коледа останаха на тъмно и студено. Днес кметът на селото Милена Иванова е подала жалбата до енергийния регулатор, подкрепена от подписка с 95 души в електронен вид. „От 21 декември до 30 декември бяхме без ток, за нас беше..
Стотици българи от цялата страна се включиха в честването на 177-та годишнина от рождението на поета-революционер Христо Ботев в родния му град Калофер. Тържеството започна с военен ритуал за полагане на цветя пред паметника на Ботев и майката на поета Иванка Ботева в националния музей "Христо Ботев". По традиция с изпълнението на първото..
„Днес откриваме училището на бъдещето!“ – с тези думи министърът на образованието и науката Галин Цоков приветства учениците и ръководството на Основно училище „Екзарх Антим Първи“ в Пловдив. С официална церемония бе открита изцяло модернизираната сграда на училището и новият му физкултурен салон. Обновената училищна сграда разполага с 22..
Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..