Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Само оставка може да подобри положението в страната

"Премиерът е объркан, намира се в безизходица" коментира ситуацията с протестите и искането за оставки на правителствто и главния прокурор Ружа Смилова, доктор по политология и директор на Центъра за либералнти стратегии.

Смилова подчерта, че всички очакват решението на Борисов, особено след публикацията в личния му Фейсбук и написаното от него, че предстои той да взима решения. Очакването е за подобряване на положението в страната, което може да се постигне само с подаването на оставка. 

Полтическото бъдеще и на Борисов,и на партия ГЕРБ, и на страната, са поставени на карта и за разлика от обикновено, когато премиерът е успявал да балансира, тук  интересите на тези три страни се разминават и балансът  е изключително труден.

 "Социологическите изследвания показват, че около 60 процента от хората са за оставки, но и че, ако изборите са днес, ГЕРБ е първа политическа сила, но това не е сигурно", уточни политоложката, която  смята, че ГЕРБ като партия ерозира. 

Обединените патриоти са в по-трудна ситуация, те не са и толкова обединени, а и влизането им в следващия парламент не е сигурно", така Смилова обясни хард-поведението им, особено в последните дни. "Това не носи позитиви".

Според Смилова, Борисов е склонен да направи отстъпки, но зависи какво ще предпочете, дали  ще е силното си его, заради което ще иска поне третия си мандат да изкара докрай. 

Политологът допусна вариант, в който Борисов подава оставка на целия кабинет, но остава въпросът с оставката на главния прокурор. " Има вероятност, макар и малка, за да се успокои напрежението, правосъдният министър да поиска оставката на главния прокурор, като внесе искането до ВСС, въпреки че знаем, че състава на ВСС е такъв, че не може да очакваме оставката на гл.прокурор, но поне един жест на правителството би могло донякъде да смекчи напрежението и да даде глътка въздух на това правителство. Дали са готови да го направят, по-скоро смятам, че не. Което показва, може би и някаква доза зависимост"


Интервюто с Ружа Смилова е в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56