Според него гражданското неподчинение означава, че отказват да спазват част от правилата. Това е легитимен отговор на голямото нарушение на правопорядъка и Конституцията от страна на властите. Ситуацията е до някъде сходна с онова извънредно положение, с което свикнахме да живеем. Определени права бяха ограничени, уж в интерес на човешкия живот и здравето.
Адвокат Екимджиев заяви своята позиция, че: „Комфортът ни на предвижване и общественият ред може да са смутени на дребно, но това се прави с цел да бъде възстановен конституционният ред, който години наред брутално се мачка от гл. прокурор, от премиер и Министерски съвет. Това е ситуация, при която, негово величество народът излиза на улиците и отказва да действа по писаните правила, чрез свои представители във властта, в Народното събрание. Директно заявява своята височайша воля на суверена, който според член първи на Конституцията управлява тази държава, защото цялата власт произтича от народа.“
По думите на адвокат Екимджиев, хората казаха ,че ще покажат огледално отказвайки да спазват някои дребни правила, как изглежда управлението, което години наред мачка Конституцията и волята на суверена. Затова отказват да спазват правилата, както управляващите не спазват легитимните очаквания за почтеност, за управление в интерес на обществото. От юридическа, морална и политическа гледна точка, този тип гражданско неподчинение е оправдано, допустимо и дори защитавано от държавата. Това трябва да бъде до момента, в който има насилствени действия. Става дума за непровокираното насилие, защото по стар милиционерски обичай се изпращат провокатори, които целят да повишат напрежението. Само да се стигне до някакъв, макар и формален акт на агресия, тогава разтурват това напълно легитимно събитие, каквото са митингите, протестите и окупациите.
Блокадата на „Орлов мост“ по-скоро нарушава комфорта на придвижване, но в името на голяма политическа цел. Няма доказани актове на непровокирано насилие. Затова държавата, ако е правова трябва да толерира такъв тип протести, които дори формално да нарушават Закона за движение по пътищата и някои разпоредби на Закона за местното самоуправление и местната администрация, защото целят възстановяване на Конституцията в България.
„Нарушението на Закона по пътищата се прави в името на упражняване на конституционно право, тогава това не е неправомерно деяние. Друг е въпросът, че малко от съдиите са независими , или незапознати с тези правни принципи идващи от правото на ЕС и от Конвенцията за хравата на човека. Все пак се надявам на независимост и ерудиция в нашите магистрати, колкото и рядко да се среща в комбинация“, каза още адвокат Михаил Екимджиев.
Съдът в Страсбург казва, че правото на събиране и изразяване на политическо мнение са с най-висок интензитет на защита от Европейската конвенция за правата на човека. В две свои решения – срещу Унгария и Турция, съдът в Страсбург посочва, че при подобни политически протести държавата следва да толерира действия, причиняващи смущения в автомобилния трафик и на обществения ред, стига те да не са съпроводени с насилие. Какво толкова се смущава в свободата на движение, когато Орлов мост за 10-15 минути може да бъде заобиколен“ и допълни, че това не е смущаване на свободата на движение, а „смущаване на комфорта на движение“.
Дори българският съд е приел в 3 свои решения, че хвърлянето на домати и яйца е допустима проява на изразяване на политическо мнение. "
Интервюто с адвокат Михаил Екимджиев е в звуковия файл.
Местната власт ще продължи да настоява Общинския съвет да даде зелена светлина за обявяване на обществена поръчка за обслужване на линиите от градския транспорт в Пловдив. Това заяви заместник-кмета по транспорта Александър Държиков пред Радио Пловдив след като на сесията тази седмица съветниците бламираха поръчката - 24-ма от тях гласуваха..
В ход е преформатирането на властта след гневната реакция във вторник на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, смята политологът Теодора Йовчева. Според нея БСП са готови на компромиси за запазването на управляващата коалиция и присъствието им в правителството, но не е ясна позицията на третия партньор - Има такъв народ. Тя припомни позицията на..
В програма "Точно днес" разговор с Георги Мараджиев , лидер на ГЕРБ в област Пловдив. По заръка на Бойко Борисов - той с депутатите от областта заедно провеждат срещи с членовете на партията, какво е констатирано и какво се очаква като заключение. Мараджиев акцентира, че първите срещи тази седмица са преминали успешно, но подобни разговори се..
След загубата на изборите в Пазарджик от ГЕРБ заговориха за преформатиране на централната власт. Какво се очаква от водещите партии, ще се стигне ли до нова спирала от вотове, питаме политолога доц. д-р Даниела Пастармаджиева , преподавател в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Какво е новото днес? Много нови са резултатите на..
На тържествена церемония, проведена броени дни преди Деня на българския лекар, Районната лекарска колегия на Българския лекарски съюз – Пловдив връчи престижните годишни отличия за 2025 година. Голямата награда „Лекар на годината 2025“ за област Пловдив бе присъдена на доц. д-р Елеан Зънзов – ръководител на Клиниката по..