Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Концертмайсторът Мичо Димитров - за музите и кризите

Разговор с концертмайстора на Пловдивската опера  Мичо Димиров за отражението върху хората на изкуството на кризите от тази година, първо пандемията с Ковид 19, а след това и протестите.

Известният цигулар сподели, че  както повече от хората на изкуството, и той трудно се е справил с изолацията, наложена от коронавируса, затова е правил опити непрекъснато чрез Фейсбук да излъчва свои импровизации и музика от собствения си дом. " Най-тежко е да бъдеш лишен от публиката.  Един футболен мач може да се играе и без публика, защото е състезание, докато не мога да си представя един концерт без публика -  това не е концерт", каза Димитров и добави, че тази ситуация обаче е доказала, че хората имат нужда от концерти, театри, от изкуство.

Програмата на Пловдивската опера е с блестящи постановки и участия, между които  предстоящите концерти на Веско Ешкенази, примата на Метрополитен опера пловдивчанката Соня Йончева, най-добрият Фалстаф, според Рикардо Мути - Кирил Манолов, но бившият концерт майстор на Пловдивска филхармония и настоящ концертмайстор на Пловдивската опера, сравни тези два периода в музикалната институция и каза, че за разлика от времето на Добрин Петков и Георги Димитров, сега симфоничните концерти в програмата са по два-три в годината -  "Не е справедливо", с огорчение сподели маестро Димитров и каза още, че в последните 10 годин,  никой не обръща внимане на културата и тя е последното нещо, за което някой се грижи. " Т.н. реформа разгроми симфоничните формации в страната, сега намалиха парите за музикантите, ние сме последната дупка на кавала". 

Мичо Димитров каза още, че за да преодолее кризата, много му е помогнало рисуването, има готови над 45 картини и очаква през септември самостоятелната си изложба в Пловдивски културен институт, а в момента участва в сборната изложба в галерия Arsenal of art   в Капана, в която всички художници имат връзка с родопското село Розовец. Между които е и художникът Енчо Пиронков и неговия син Петър.  Тази изложба се откри точно във вечерта на гfлемия протест ;rkd.rs  четвъртък в Пловдивq  и по време на откриването се е чул и звукът от минаващите по Главната  пртестиращи.  "Симпатизирам на протестите, аз никога не съм бил за комунистите, моят дядо е пострадал от тях, лежал е в лагери, целият живот на баща ми беше отровен оттова,  аз пътувах трудно, тъй че не искам комунизма да се връща, но сме в една безумна безизходица, правителството не направи кой знае какво и българинът тъне в беднотия, това е самата истина. Хората наистина страдат и вече е стигнало до точката на кипене. 

Но не мога да приема, че  хвърлянето на яйца и домати е начина, по който да се протестира, каза още Димитров и сподели, че одобрява акции като тази с факлите от предишната вечер. 

Народът не може да протестира, ако няма причина. И е хубаво, когато един търпелив човек като българския, когато му идва до гуша, тръгва на улицата. Аз съм от тези, които гласуваха за ГЕРБ и за дясното, и се надявах искрено и почтено, че нещата ще теръгнат по най-добрия начин, но виждам, че нещата загрубяват. Виждам, че се получава нещо подобно на режимите преди 10 ноември. 

Все пак, въпреки тези  кризи,  музите оцеляха..."


Интервюто с Мичо Димитров е в звуковия файл. 







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Планинският филмов фестивал отново ще е в Пловдив

За десета поредна година, един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света се отправя по традиция към втората си спирка в България - Пловдив. След провеждането му в градчето Банф, Канада през Ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия свят. През 2025г...

публикувано на 22.07.25 в 09:33

„Ромео и Жулиета: любовта като обред“ в Паталеница

Започна репетиционният процес на новата продукция на Шекспирова компания „Петровден“ – „Ромео и Жулиета: любовта като обред“. Премиерите ще се състоят на 1 и 2 август 2025 г. от 21:00 ч. на традиционната открита сцена в ОУ „К. Величков“, с. Паталеница. "С тазгодишната постановка отбелязваме 25 години от първото представление на „Ромео и Жулиета“ в..

публикувано на 21.07.25 в 10:21

Преге - предаване за света на книгите, 19 - 25 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 19.07.202 5г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Маргьорит Юрсенар. Даровете на Алкипа. 80 стр., ок. 3А, Парадокс, 2025. Дейвид Балдачи. Процесът. 472 стр., 5А, Обсидиан, 2025. Гарет Рубин. Холмс и Мориарти. 322 стр., ок.5А, Вакон ЕООД, 2025...

публикувано на 21.07.25 в 10:06

"Дивизи" ще свири в концерти от Културния календар на Пловдив

Детският  симфоничен оркестър "Дивизи"  – Пловдив вече работи по проект, финансиран по Културния календар на община Пловдив. През октомври в Пловдив ще гостува известната българска цигуларка, която работи в Консерваторията в Лозана, Швейцария - Деница Казакова, тя ще проведе с децата майсторски клас. Децата от оркестъра, които са на..

публикувано на 21.07.25 в 09:00

Откриват изложба живопис на художници от 60-те години

Изложба живопис с произведения на занакови художници от 60-те години на миналия век откриват тази вечер в Балабановата къща от 18 ч. Изложени ще бъдат платна на Георги Божилов – Слона, Кольо Витковски, Енчо Пиронков, Емил Стойчев.  Всички 26 платна са собственост на Общински институт „Старинен Пловдив“.  Разгледани ще могат да бъдат и..

обновено на 20.07.25 в 08:08