„Това е само подложка. Нашите идеи са по-широки. Бъдещата Конституция трябва да бъде адекватна на европейските реалности, където има Европа на регионите. При нас липсва второ ниво на местното самоуправление в държавата. Нашите региони са направени формално, като имаме прекалено много области и общини. Региоиналните интереси, не са представени добре в парламента. Предлагаме парламент със 120 депутати в долната камара и горна камара с 62 депутати. Това означава на 31 области по двама души, които се избират мажоритарно и защитават местните интереси. Така се залага и механизъм за отзоваване на тези депутати, ако не защитават местните интереси. Например от Пловдив-град се излъчват двама представители, и от Пловдив-област също двама. Те имат еднаква тежест, като смисълът на горната камара е законите на второ четене да минава там. Те ще са отговорни пред стоите региони и избиратели. В проекта на ГЕРБ липсва нашето предложение за избора на президента с 2/3 от народните представители в парламента. Двете камари да заседават заедно и да изберат президент на по-широка база.“
Илия Лазаров уточни, че не трябва да се създават текстове за определен човек, като: „Роден в друга държава, не може да бъде кандидат за президент на България. Чужд гражданин, не може да бъде министър, имаше такива казуси. Сега чужд гражданин, който живее в България може да бъде кандидат за депутат, кмет и общистки съветник по сега действащото законодателство. Не може да бъде български министър, което е парадокс. В рамките на ЕС се лишаваме от определена експертиза. Има доста неща, които не са изпипани в сегашната Конституция“.
Интервюто с Илия Лазаров, главен секретар на СДС е в звуковия файл.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..