Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Решенията на полицията за протестите са на политическо ниво

 "Когато осъществява акции за възстановяване на обществения ред, нормално е полицията да ги осъщестявава в час, в който счита, че съпротивата ще е най-малка", така проф. Николай Радулов експерт по национална сигурност и бивш главен секретар на МВР коментира  времето - 4 часа сутринта, когато полицията в Пловдив, а преди това и в София, вдигна палатковите латгери на протестиращите. "Но тъй като става дума за разрастващите се  публични протести, тук става дума не за тактически, а за политически решения. "

Според Радулов,  това не се отнася за редовите полицаи,  а за ръководството  "вижда  се втърдяване на позициите на полицейските началници на най-висше ниво, явно и на министъра, и това показва дълбока връзка с това управление,  срещу което се протестира".

По въпроса за правото на блокади : " гражданите имат право на мирни  протести, стига да не водят до ожесточени конфликти , силов натиск и невзъвратими последствия .

Полицаите по вътрешни нормативни актове, могат да считат, че това е нарушение на обществения ред, да съставят актове, да ги разпръсват, но казвам, че тези правилници са изработени за запазването на обществения ред за едно нормално общество, тук е една по-особена ситуация и решението за това, как да действа полицията, е на политическо ниво.

По повод " случаят Ситняково" : Това, че протестиращите не са предупредили предварително, няма нищо общо със задълженията  на полицията да създава възможности за намеса при тежка ситуация. Там Първо полицейско е на две крачки, имало е  жандармерийски пост и при посолството и е непрофесионално да се твърди, че трябва 20 -30 минути да дойда полицаите"

Поне от това, което виждам в София, редовите полицаи по отношение на протестите се справят добре,  със съпричастност към протестите и много малко ни дели, в рамките на този протест да видим и следващия полицейски протест. А полицейското  ръководство им е като ръководството на държавата, на което искаме оставки и незабавно да напуснат постовете си."

Интервюто с проф. Николай Радулов е в звуковия фал. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56