„След политическата ни раздяла през 2001 г. с Доган, когато със Симеон ІІ те стартираха проекта за внедряване на групировките и техните представители във властта от долу до горе в страната, нашите пътища се разделиха. Оттогава досега вече 20 години аз говоря за т.н. „модел Доган". Много хора ме критикуваха, заради конфликта ми с Доган в личен план и казваха, че съм краен. След 20 години напрежението срещу този модел и самата личност ескалира“. Това заяви политическият анализатор Осман Октай.
Октай обясни, че т.н „Боянски сараи“ са представлявали вила на бившето Министерството на промишлеността, прехвърленавпоследствие на фондация на ДПС, оглавявана от сегашния евродепутат от ДПС Искра Михайлова и превърнала се по-късно в хотелски комплекс за младежката организация на ДПС.
По думите на Октай, този комплекс през годините е символизирал властта на Доган, който е привиквал там за разговори всички, които са искали да управляват заедно с него.
„Доган, присъствайки във властта като дразнител, бе направен опит да го изтеглят и скрият, защото той им трябва. Нямаше как дразнителят Доган, представляващ ДПС, да влезе официално в коалиция с която и да е политическа партия, те бягат от това и сега и преди. Познах, че за заместник ще бъде избарн Лютви Местан, защото по-лесна е прегръдката между него и Станишев, отколкото между Станишев и Доган“.
По думите на Октай, в момента българите протестират по повод случай "Росенец" срещу незаконността от строителството до решенията на властимащите. Цялата администрация на Бургас със съдействието на четири министерства са направили нещо незаконно, не само като са си затворили очите срещу строителството, но и са съдействали за него по този начин.
Октай бе категоричен, че държавата трябва да бъде отвоювана от Общината до централно ниво, за да бъдат изгонени всички, които нарушават закона на всякакви нива. Неслучайно в исканията на хората за оставки се включва и името на главния прокурор, който е основен защитник на тази незаконност.
Символиката на предстоящата в понеделник среща на прокурорите, организирана от главния прокурор Иван Гешев в резиценция Бояна, която е символ на държавната власт, показва, че ние не сме парламентарна, министър-председателска или президентска, а прокурорска държава.
Цялото интервю – от звуковия файл:
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..