„Преди да се стигне до консенсус на политическо равнище на базата на определен брой депутати, които ще гласуват за нова Конституция, трябва да има обществен консенсус, по-широк обществен дебат за необходимостта от нова Конституция. Става въпрос за устойчивост на конституционния ред, който е в основата на конституционната държава“. Това подчерта депутатът от Седмото ВНС и председател на УС на Института за социология „Иван Хаджийски“ проф. Петър-Емил Митев.
По думите му, обезпокоителен е фактът, че въпросът за приемането на нова Конституция се включва в дневния ред по силата на конюнктурни съображения.
„При наличието на политическа криза се дава решение чрез въвличане на страната в конституционна криза ва банк. Това е опасна игра, която не е в полза на обществото“.
Декларацията от инициираната от лидера на БСП среща на депутатите от Седмото ВНС, приело настоящата Конституция на Република България, има морално значение, което тежи с аргументи.
В настоящия опит за дебат по въпросите на Конституцията има две страни – тактическа, с опита на министър-председателя на спечели време за намиране на изход в една губеща ситуация, и стратегическа, тъй като промените, предлагани в новия проект за Конституция, съдържат възможности за налагане на авторитарни тенденции в политическия живот на страната, продчерта проф. Митев.
„Философията на Конституцията е заложена в Преамбюла - България е демократична, социална и правова държава. Този преамбюл не може да бъде премахнат“, бе категоричен проф. Митев.
Коституцията е успяла да докаже своята жизнеспособност и да регламентира трансфера на властта. Това означава, че тя е демократична и функционираща през годините, получила международно признание, бе категоричен проф. Петър Емил Митев.
Според него, оставката на правосъдния министър Данаил Кирилов е израз на политическата криза в страната.
Интервюто чуйте от звуковия файл:
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..