Ваксината срещу коронавируса, механизмите за достъп към нея, мобилизираните ресурси на Европа. По темата в програма "Точно днес" коментар на доц. д-р Андрей Чорбанов, директор на департамент „Имунология“ в Института по микробиология на БАН.
Доц. Чорбанов каза, че научихме уроците от пандемията по малко по-трудния начин. "Това стана така, защото светът доказа, че не е готов да посрещне подобен вид предизивикателство - пандемия от непознат вид. Науката трябваше изключително спешно да търси адекватни мерки, но и държавите да мобилизират медицински усилия, защото се оказа, че през годините бяха подценявани този тип опасности", обясни ученият.
За новата учебна година в България той отбеляза, че е изключителен привърженик на реалните контакти между хората.
"Аз силно адмирирам присъственото започване на училище у нас", поясни доц. Чорбанов. Той каза: "Давам си сметка, че не е възможно да бъдат ограничени контактите на децата. Родителите трябва да са внимателни, и да консултират с лекар и при най-малките симптоми на децата. В световен план децата не боледуват, изключително малък процент са децата със симптоми от Ковид-19, ако има такива, то те са свързани със специифични генетични или хронични заболявания. Дори по - големите, тези до 19-20 години също не боледуват много сериозно от вируса."
Ваксините, които се търсят в ЕС: "Европейските правителства сключват договори "на зелено", преди ваксината да е минала каквито и да е било изпитвания, тестове и потвърждения да е безвредна.
Руснаците не са по-назад от това, което правят в момента в Оксфорд, само че руската ваксина беше демонизирана, защото е руска и няма информация.
Аз смятам, че на този етап не би трябвало да се пропагандират от фирмите тези ваксини, преди да са готови да влязат на пазара. Реално още минимум година ще е необходима, за да се докаже, че ваксината е безвредна."
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..