Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Динев, писател:

Пловдив е градът на моето безсмъртие

Градът има съдбата да събира противоречията на културите и религиите

| обновено на 04.09.20 в 10:47
2
Снимка: Ciela Books

Един пловдивчанин в Австрия написа книга, която пресата в немскоезичния свят обяви за феномен. Запознаваме ви с Димитър Динев преди празника на Пловдив, 6 септември, той разказва за романа му "Ангелски езици", за силата на града, в който си роден и за идеята да се протестира.

Писателят каза, че следи с безпокойство събитията у нас от това лято. Той смята, че ситуацията е много сложна, и че, пак се връщаме назад, но това е така, защото властта в България се наследява. "Изборите са нещо съвсем формално", каза Динев.

"Естествено много силно е присъствието на службите и аз съм отчаян, и като започна да мисля ставам депресивен. Затова предпочитам да мисля за семейството ми и работата", обясни писателят. 

За "Ангелски езици", с второ издание на "Сиела" от 2019-та: "Началото на романа ми хрумна след едно посещание, заедно със съпругата ми на гробищата във Виена. Мисленето за началото ми отне дълго време. Но в центъра на романа е Пловдив, това е градът, който най-добре познавам.

Обаче има една друга страна, в този град е минало моето детство, а то е най-важното време за изграждането на един човек. Това е времето на нашето безсмъртие, защото тогава то, времето не играе никаква роля. В Пловдив е минало времето на моята вечност. Тайната на всяка книга е, че ако читателят  не се познае в нея, то той не я чете до край. Всеки човек търси себе си в книгата, или потвърждение на това, че несгодите са имали смисъл в живота ни. Искрен и Светльо не съществуват в живота, но като писах романа, те живяха с мен..."

"Искрата да напусна България през 1990 година бяха първите свободни избори, и тогава се питах защо българите избраха пак палачите си, но не знаех, че тези избори са били манипулирани", каза пред Радио Пловдив Димитър Динев. 

За Пловдив: "Обичах като дете Бунарджика, после Стария град, а също и Античния театър. Моите родители живеят в Пловдив. За мен този град е градът на моето безсмъртие. Той е дълбоко свързан с всичко, което чувствам и мисля. Градът има съдбата да събира противоречията на културите и религиите и да ги обединява. Пловдив е градът-обединител."

Следващият му роман ще излезе на немски език, очаква се това стане през 2021 година.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Пътна връв" на Наталия Делева вече на български език

Нова книга на ИК "Жанет 45", в програма "Точно днес" представяме " Пътна връв " с авторката  Наталия Делева .  „Пътна връв“ е фин, въздействащ роман за последствията от семейното насилие върху децата през погледа на жена, напуснала родината си, която се опитва да изгради нов живот. С помощта на терапия, тя започва да осмисля преживяното..

публикувано на 16.07.25 в 06:53

Теодосий Спасов представя в Пловдив новия си проект

Теодосий Спасов ще представи новия си проект Balkan moods тази вечер в Малката раннохристиянска базилика, в Пловдив, съобщават организаторите от „Камерна сцена Пловдив“ и международния младежки фестивал „Кръстопът“. Проектът е плод на сътрудничеството и алхимията между петима артисти, които представят нов репертоар за квинтет, отличаващ..

публикувано на 16.07.25 в 07:30

Проф. Людмил Ангелов за конкурса "Милчо Левиев"

В оспорваната клавирна надпревара на Вторият национален музикален конкурс „Милчо Левиев“ се включиха най-изявените и талантливи млади пианисти в България на възраст между 10 и 25 навършени години. Паралелно със състезателната част на концертния подиум на НУМТИ „Добрин Петков“, талантливите младежи участваха в майсторски класове и творчески семинари,..

публикувано на 14.07.25 в 14:05

Великите европейци - Хайнрих Шлиман, втора част

През 60-те години на ХІХ век, преди да стигне до откриването на Троя, тогава все още непрочутият Хайнрих Шлиман първо изследва острова на цар Одисей – Итака, където не намира нищо особено. После минава през Микена, градът на цар Агамемнон, а също и през Тиринт.  Когато стъпва на егейското крайрежие на Турция, той първо отива в селото Бунарбаши,..

публикувано на 14.07.25 в 13:41

Преге - предаване за света на книгите, 12 - 18 юли

В предаването за книги на Радио Пловдив на 1 2 . 07. 202 5 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Ърскин Колдуел. Божията нивица. 216 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Иън Макюън. Изкупление. 402 стр., 6А, Колибри, 2025. Капка Касабова. Анима. 480 стр., 7А, ICU, 2025. Сю Хинсенбъргс...

публикувано на 14.07.25 в 10:36