Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Президентът откри барелеф на Васил Левски в Брестовица

Дейците на Съединението доказаха думите на Апостола, че трябват дела, а не думи, посочи той

| обновено на 06.09.20 в 15:24
13
Президентът Румен Радев открива барелеф на Апостола в с. Брестовица
Снимка: Антоанета Петричанска - Радио Пловдив

Президентът Румен Радев пристигна в Брестовица по случай празника на Съединението 6-и септември. Той бе посрещнат с аплодисменти от жителите на селото.

"В нашия исторически път има събития, които единствено добавят смисъл с годините към отстояването на нашата национална идентичност, към съкровения стремеж на българския народ за свобода, справедливост, равенство пред закона. Именно духовният заряд на тези исторически паметни дати ни заставят да осъзнаем нашия дълг към род и родина" - каза държавният глава.

Той припомни още: "135 години ни делят от съдбовния 6-и септември, когато българите взеха в свои ръце съдбата на родината си. И това събитие не беше дело на външни сили, на висока дипломация, на политически пазарлък. Това беше победа на българския характер и свободолюбие, това беше народно дело".

Като отбеляза, че Съединението е било дело на шепа храбреци, нарекли себе си авантюристи, Румен Радев подчерта, че "зад тяхната дързост да предизвикат Великите сили и установения ред застана като стена целият български народ". И добави: "Именно дейците на Съединението доказаха думите на Апостола, че трябват дела, а не думи":

 онези славни дни, дори политиците успяха да бъдат на висотата на въжделенията на българския народ", подчерта държавният глава..

Родолюбиви брестовичани пресъздадоха с възстановка пристигането на Васил Левски в селото. След това президентът откри барелеф на Апостола на Свободата във Влаховата къща, където е било едно от скривалищата му. Барелефът е дело на Жорж Трак.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Задържаха криминално проявен за убийство на клошар в Пловдив

27-годишен криминално проявен и осъждан мъж е задържан за умишленоубийство на клошар в Пловдив. Починалият е открит в изоставена къща край площад "Кочо честименски" на 18 септември. Разследването е установила, че смъртта на пловдивчанина, който водел скитнически начин на живот, е настъпила в резултат на травми от побой.  При организираните..

публикувано на 20.09.25 в 20:55

Овладян е пожарът край Горнослав, дежурни екипи ще следят през нощта

Овладян е пожарът над Асеновградското село Горнослав, съобщи преди минути директорът на пожарната в Пловдив Васил Димов.  Той уточни, че предстои обработка на по- трудностъпни части от първото от двете  огнища, които са в скалисто дере, но и тях огнеборците вече са достигнали.  По- притеснителен е бил огънят във високата борова гора. Теренът е..

публикувано на 20.09.25 в 18:59

Голям пожар гори край Горнослав

Пожарът край Горнослав се разраства, като се е отворил и втори фронт. Първото огнище е тръгнало от небрежен собственик на нива, местен жител, който е запалил стърнища. Вторият фронт обаче е пламнал горе в планината, в параклиса Свети Илия. Няма опасност за местното население, от което са се включили много..

публикувано на 20.09.25 в 13:27

Пловдивчани се включват в инициативата "Да изчистим България заедно"

Пловдив се включва в инициативата „Да изчистим България заедно“.    Начало на акцията ще бъде поставено в 10:00 ч., а местата, които ще бъдат почистени са южният бряг на Марица от панаирния до пешеходния мост, парковете „Сърнена гора“ в Кършияка и Розариума, пространства около училища и детски градини, здравни заведения, алеи и междублокови..

публикувано на 20.09.25 в 08:20

Засилват се мерките за безопасност на пътя през почивните дни

От 7 септември до днес повече от 24 700 са нарушенията на средната скорост, установени от тол камерите.   За същия период са съставени повече от 10 000 акта на нарушителите, съобщи комисар Мария  Ботева, която е заместник -началник на Националната Пътна полиция.  В Пловдив тя обяви мерките, които ще бъдат взети през предстоящите почивни дни по..

обновено на 20.09.25 в 08:17