Историята оставя знаци за паметта, в които времето вгражда смисъл, свобода и дух за поколенията след нас. Героични, тревожни или трагични, събитията в цивилизационния ход на свободните граждани са най-мощният аргумент за необходимостта промените да се осъществяват в името на човешкото достойнство.
Точно преди 19 години един терористичен акт срещу Световния търговски център в Ню Йорк постави началото на разговора за това, че светът след него никога вече няма да е същият. Днес почти не говорим за този факт, но и никой не се съмнява, че живеем много бурно и тревожно време на промени с всякакъв знак, които перманентно извеждат хората на улицата, за да звучи по-силно гласът им.
Илюзорна ли е днес представата ни за промените, защо избуяват кухите политически фрази, какъв е езикът на протеста и необходим ли е превод от езика на протеста на езика на властта?
След „Великото народно въстание“ 2, демонстрацията на държавност, дозата арести и политически шум – събеседниците: журналистът Явор Дачков и доц. Надежда Сталянова от Център за изследване на публичната и журналистическа реч към СУ „Климент Охридски“.
Жители на асеновградския квартал Горни Воден излизат тази сутрин на протест с настоявания за основен ремонт на главния път, коъто води към техния квартал и който не ремонтиран близо 30 г. От мястото на събитието – репортаж на Живка Танчева.
Международният есенен театрален фестивал „Сцена на кръстопът" ще зарадва почитателите си с едно специално издание от днес до 21 септември. Форумът ще излезе от закритите сценични пространства, за да предложи една необикновена и вдъхновяваща програма под знака на почит към своя основател и арт директор проф.Стефан Данаилов. За спектаклите, заряда на срещите с публиката и тазгодишното послание на форума „ТЕАТЪРА - ГОРДОСТТА“ – директорът на Драматичен театър Пловдив Кръстю Кръстев.
А след 9 ч. е разговорът за мащабния спектакъл с пет сцени, два рояла и повече от 50 артисти – класика, джаз, поп, звук и светлини „По пътя към върха“, който ще се състои на Бунарджика на 14 септември. За програмата и родолюбивото и артистично предизвикателство към гражданите да осъзнаят присъствието и красотата на Бунарджика като неотделима част от градската среда, култура и памет – чуйте популярния музикант Петър Салчев.
Разрастващото се пловдивско село Скутаре има проблеми с качеството на електрозахранването. Катя Тодорова, която е кмет на селото, не е убедена, че обявената вчера от Електроразпределение Юг частична реконструкция на мрежата, ще реши проблема за всички живеещи. Ще чуем и отговора на електрокомпанията. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете,..
Пореден епизод от февруарските "Уроци по щастие" с консултант Петя Георгиева, разглеждаме предизвикателствата пред двойката за 2025-та. С Андрей Илиев продължаваме да разглеждаме принципите за изграждане на добри и устойчиви навици. В "За и против" поставяме вечната февруарска дилема - Свети Валентин или Трифон Зарезан! Разказваме ви и за терапията с..
В студеното утро на 12-ти февруари ще говоримв за цени, доходи и не/доволството на българите. Ето какво ще чуете във времето до 9.30 часа: Популизъм или реална мярка за намаляване на цените на хранителните магазини е анонсираният бойкот на магазините за 13-ти февруари? Финансовият анализатор Светозар Гледачев ще бъде наш събеседник по..
Съвсем скоро се очаква Пловдив да се сдобие с уникално съоръжение – олимпийски плувен комплекс „Младост“, който се намира на Гребната база. За параметрите на спортното бижу и ще могат ли пловдивчани също да спортуват там, говорим с арх. Тодор Абаджиев , проектант на плувния комплекс „Младост“. Днес е Международният ден за безопасен интернет,..
Тема ни е изложбата „ПроБудени пространства“, на Петра Добревска, която се открива на 14 феврари, в Пловдив. В рубриката „Брейнсторминг“, психологът Емилия Сотирова за мързела като блокаж, психически и емоционален. Следразсъдъчният коментар на Жоро Пеев, също ни е в програмата. Очаквайте и рубриката „На кино“. Започваме, след..