„Протестът няма политическо лидерство и не прилича на протеста от 2013 г., който върна Борисов и Пеевски във властта и закрепи техния съюз. Не прилича и на протеста от 96-97-ма година, оглавен от Иван Костов и СДС, когато се случи съществена промяна във властта. Слабостта на този протест е, че няма политическа сила, но това може да се окаже и неговата сила, защото хората демонстрират своето недоволство от властта и тази упоритост вече започва да се забелязва от Европа, което може да доведе проблеми на сегашното управление“. Това заяви журналистът Явор Дачков.
По думите му, премиерът Борисов упорства и не желае да си подаде оставката. Хората трябва да осъзнаят, че мафията няма да предаде властта доброволно и нещата ще стават все по-зле и по-зле, докато не се стигне до някаква катастрофа, ако няма съпротива.
„Това, че протестът не може да събори властта, е очевидно. Той обаче държи един фон, в който интересът на медиите е непрекъснато в това, че в България има проблем. За първи път от много време насам и в Европейския парламент се постигна победа, защото на заседание на еврокомисарите се заговори за корупцията в България.“
Дачков подчерта, че протестът е провокирал тази дискусия и въпреки че няма да излъчи някаква политическа алтернатива, без него не би се стигнало до ситуацията, в която премиерът да изчислява не дали ще си отиде от властта, а кога точно.
„Сегашната криза е от различен, характер – не икономически и материален, а в дълбоко пропадане на моралния облик и идентичност на българите като общество. Оттук нататък трябва да се стигне до пълен разпад, за да можем да се изправим и да започнем да градим нещо ново в обществен и морален смисъл“.
Чуйте повече от звуковия фай:
След серията тежки катастрофи в Пловдив през последните дни – сред които и трагичният инцидент на Околовръстното шосе, отнел живота на майка, баща и едното им дете – темата за пътната безопасност отново излезе на преден план. За причините и решенията e разговарът с осемкратния рали шампион на България и основател на Академията за безопасно шофиране..
Могат ли протестите да променят ситуацията в държавата? Въпросът идва след снощното бурното недоволство в София и днешния отзвук за преработка на проектобюдежета. А отговорите са някъде между силата на обществото и слабостите на политиците. Според психолога Пламен Димитров, когато говорим за сила и слабост, неизбежно се поражда конфликт. А..
На ресторант ще ни е по-скъпо през следващата година , прогнозира регионалният представител на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) за Пловдив Еньо Енев. По думите му секторът се присъединява към общото недоволство срещу проектобюджета за 2026 г., който според бранша не е приемлив. Енев подчерта, че за разлика от..
Професор Митко Димитров от Института за икономически изследвания на БАН анализира рисковете, свързани с новия държавен бюджет. Според него, ако бъде приет, България ще навлезе навлиза в опасна дългова спирала с очаквано увеличение на съотношението на дълга към БВП над 36%. Той критикува факта, че увеличението на разходите се финансира чрез нови заеми..
В отворено писмо Българската болнична асоциация (ББА) и Националното сдружение на частните болници заявиха, че категорично не са съгласни с предложените в проекта за бюджет на НЗОК за 2026 г. промени. Според тях механизмът за финансиране на заплатите на лекари и специалисти по здравни грижи чрез държавни трансфери през Касата е неправилен...