Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да не спекулираме със страховете в образователния процес

"Чака ни по-различна учебна година – на правилата, на доверието към образователната система. След извънредното положение и дистанционното обучение, през които  тя премина, сега тя ще започне да работи в режим на редовен учебен процес. Акцентът е тази вяра, от която имат нужда учителите и всички, които участват в процеса на обучение в партньорство и с родителите. Това подчерта председателят на синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ Юлиян Петров.

През последните 30 г. образователната система не е успявала да формира всички компоненти на българското образование. Ако се е справяла добре с обучението, все още не успява да се справи с възпитанието, със социализацията и със спазването на правилата.

„Гражданското общество не е научено да спазва правила и да ги подобрява, а напротив - търси  варианти да не ги спазва. И досега няма мярка, някой конкретен лост в училище, който  да кореспондира с някаква санкция за неспазване на норма в училище“

По думите на Петров, родителите  са видели заплаха в идеята да  заплащат 1000 лв, ако не дойдат  в училището до 1  час, за  да вземат детето си, което е проявило сиптоми на зараза. Вместо да помислят как да спазят нормата, ако тя влезе в сила, те са започнали да се представят като дискриминирани.

Той призова за повече повече толерантност, предпазливост и отстъпки, както и да не се спекулира със страховете на всички, които участват в образователния процес.

"Сигурен съм, че българското училище го чака една макар и по-различна,  успешна, партньорска година на правилата, но и на успехите" .

Повече – от звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28
Кольо Парамов

Страната трябва да излезе от сегашния "режим на пауза"

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56