„15 септември е ден, който се помни от всички първокласници до края на живота. Майка ми беше учителка, самият аз съм завършил ПУ „Паисий Хилендарски“ като неосъществен педагог в класната стая, сега се опитвам в класното общество да се самовъзпитавам и възпитавам и обучавам, за мене 15 септември е свят празник“, заяви писателят Румен Леонидов.
Той посочи, че в момента фокусът на празника не е „на фокус“. Вместо само вълнение от първия учебен ден и първото прекрачване на прага, има ужас, неразбирателство и вълнение у родителите най-вече, и не се знае как това би се пренесло във времето.
„Всичко това е изпитание и много родители са готови да стачкуват. Не зная какво още трябва да се случи, за да се схване от хората, че в момента има една световна война. В нея ги няма онези условия, които досега ги е имало човечеството през последните 20,30,70 години“.
По думите на Леонидов, всичко е различно, разместено е и всякакви хленчения и оправдания трябва да отидат на заден план. На децата трябва да се внуши, че е налице нов световен ред. Налице са нови условия, към които всички трябва да се приспособим.
Паниката обаче е излишна, новата учебна година трябва да започне с маски и скафандри и да се молим този етап да премине по-бързо.
Родителите трябва да си помогнат с повече разум и с по-малко паника.
Леонидов бе категоричен, че за да не се получи хаос, трябва да се спазват правилата, препоръчани от лекарите.
„Ако ние не обичаме държавниците си, поне трябва да обичаме лекарите.
Учителят е по-важен от лекарите, защото той лекува душата, грижи се за възпитанието на душата на детето.
„Изостанахме в уважението си към учителите и те изостанаха в по-голямата си част от задължението си на учители като възпитатели. Ето защо от детската година децата трябва да се възпитават в съпричастност, в етика“.
Повече – от звуковия файл:
Протестите, които ще видим днес, са граждански отпор и са свързани с поредния опит на някои политически фигури да използват държавата и силовите структури за разправа с политическите си опоненти. Това заяви в програма "Точно днес" политологът Георги Киряков. Според него именно затова тази гражданска акция ще има много по-широк отзвук, макар че..
Над 2700 заявления за целева помощ за отопление са подадени само за 15 дни за предстоящия зимен сезон – съобщи в интервю за Радио Пловдив Десислава Йорданова – началник на отдел „Социална закрила“ в дирекция "Социално подпомагане" - Пловдив. Тя уточни, че броят на хората, които желаят тази помощ се увеличава, в сравнение с миналата година...
Актуалното от поредните промени в образованието. На дневен ред излизат високите такси за висше образование, платена форма. От една страна идеята е да се обучават по-малко, но по-качествени студенти, но от друга това не се харесва на университетите. Битката за намаляване на таксите поведоха от Софийския университет, следват ги студенти от Велико..
Водният дефицит вече не е изключение, а нова реалност. Страната ни е близо до трайна водна криза. Според проф. Емил Гачев от БАН България е в такава географска позиция, че тенденцията е към засушаване. През последните 4 години пролетните валежи в България са значително под нормата, а през юни количествата падат до едва 30% от..
Жалба до ВиК Пловдив за системна липса на питейна вода са изпратили жители на село Свежен, община Брезово. Приложена е и подписка с искане за спешни мерки и яснота кога ще се реши проблемът не само с безводието, но и с качеството на водата. Според жителите на средногорското село водата се спира без да има оповестен график, а когато се пусне е..