„Задължителното носене на маски от децата в училище е демонстрация на сила и загриженост, но няма достоверно статистическо проучване, което да подкрепя тази теза“, коментира доц.Атанас Мангъров педиатър-инфекционист и привърженик на т.н. стаден имунитет. Той допълни, че навсякъде маските се прилагат на принципа " за всеки случай“, и докато при възрастните това няма толкова голмо значение, то носенето на маски от децата може да доведе до сериозни последици , има и сериозни хигиенични рискове.
Доц Мангъров припомни, че една маска може да се носи до 2 часа, и сравни носенето на маска след това „ като все едно да не си сменяш долното бельо“.
„ Вместо анализ на това, което се случи до момента, сега се повтарят механично същите грешки“, заяви доц. Мангъров.
Той даде примери от развитието на Ковид 19 в някои европейските държави , като припомни, че в тези от тях, които са приложили силни ограничителни мерки като Франция, Испания и Гърция, сега са с повишени нива на заболели от вируса и обратно, държави като Швеция, която не е налагала ограничения, сега е с по-добри резултати.
Според доц. Мангъров, България се е справила добре в тази ситуация, въпреки ограниченията и заплахите за камиони с трупове, и определи подхода като „български вариант на шведския модел“.
Това, което е ясно на този етап е, че Ковед 19 не е толкова страшен и с невиждана мощ, а е въздушно-капкова инфекция.
За ваксините, появили се от няколко месеца, доцентът коментира, че са необходими поне 3 – 4 години, за да се приложи една ваксина, а в тази ситуация, той смята, че преждевременното ваксиниране е опасно.
Опитите да се затварят здрави хора, градове , това е новост в епидемиологията, която няма медицински основания“.
Интервюто с доц.Атанас Мнгъров е в звуковия файл.
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..