„Ние имаме частичен поглед върху работата на единната електронна система за работа за съдилищата. При нейното създаване и възлагане не бяхме поканени да участваме, не сме наблюдавали процеса на разработването й и съдим за нея по резултатите от нейното използване“, коментира председателят на Адвокатския съвет – Пловдив Иван Демерджиев.
По думите му, тези резултати са неприемливи. Силно ограничени са възможностите на адвокатурата за електронен достъп до делата, от една страна, а от друга - обслужването е станало изключително бавно.
„Старата система не беше много по-добра от тази, но във всеки съдебен район на ниво съдилища и адвокатура имаше често сключени споразумения и работеха програми за обмен на данни по електронен път. В сегашния си вид, ако Съдът бъде затворен, както стана по време на пандемията, това няма как да се случи“.
Работата на Адвокатурата е затруднена и това рефлектира върху правата на гражданите, защото самата защита, която адвокатите осъществяват, няма да бъде ефективна.
Проблемите са се появили още в началото, но тогава адвокатите са имали надежда, че с времето и натрупването на опит за работа със системата, нещата ще се променят. Това обаче не е станало факт.
„Организацията на работа започна по неправилен начин. Представете си как се прави система за електронен достъп и обмен в съдилищата, при изграждането на която Адвокатурата не участва. Ако беше потърсено нашето съдействие и опит, тази система щеше да е много по-добра и по-работеща“.
Демерджиев бе категоричен, че липсата на диференциация в продхода при разработване на системата – кога да се заложи на по-високите изисквания за формализъм и кога да не се залагат такива изисквания с цел да се работи по-бързо и ефикасно, е довело до проблемите, които сега се наблюдават в работата на системата.
„Нито всяко действие може да бъде формално, нито всяко – да изисква електронен подпис“, подчерта Демерджиев.
Чуйте повече от звуковия файл:
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..