„Ние имаме частичен поглед върху работата на единната електронна система за работа за съдилищата. При нейното създаване и възлагане не бяхме поканени да участваме, не сме наблюдавали процеса на разработването й и съдим за нея по резултатите от нейното използване“, коментира председателят на Адвокатския съвет – Пловдив Иван Демерджиев.
По думите му, тези резултати са неприемливи. Силно ограничени са възможностите на адвокатурата за електронен достъп до делата, от една страна, а от друга - обслужването е станало изключително бавно.
„Старата система не беше много по-добра от тази, но във всеки съдебен район на ниво съдилища и адвокатура имаше често сключени споразумения и работеха програми за обмен на данни по електронен път. В сегашния си вид, ако Съдът бъде затворен, както стана по време на пандемията, това няма как да се случи“.
Работата на Адвокатурата е затруднена и това рефлектира върху правата на гражданите, защото самата защита, която адвокатите осъществяват, няма да бъде ефективна.
Проблемите са се появили още в началото, но тогава адвокатите са имали надежда, че с времето и натрупването на опит за работа със системата, нещата ще се променят. Това обаче не е станало факт.
„Организацията на работа започна по неправилен начин. Представете си как се прави система за електронен достъп и обмен в съдилищата, при изграждането на която Адвокатурата не участва. Ако беше потърсено нашето съдействие и опит, тази система щеше да е много по-добра и по-работеща“.
Демерджиев бе категоричен, че липсата на диференциация в продхода при разработване на системата – кога да се заложи на по-високите изисквания за формализъм и кога да не се залагат такива изисквания с цел да се работи по-бързо и ефикасно, е довело до проблемите, които сега се наблюдават в работата на системата.
„Нито всяко действие може да бъде формално, нито всяко – да изисква електронен подпис“, подчерта Демерджиев.
Чуйте повече от звуковия файл:
Десетки жители на село Манастир в община Лъки изпратиха колективен иск до КЕВР и ЕВН за това, че 10-тина дни по Коледа останаха на тъмно и студено. Днес кметът на селото Милена Иванова е подала жалбата до енергийния регулатор, подкрепена от подписка с 95 души в електронен вид. „От 21 декември до 30 декември бяхме без ток, за нас беше..
Стотици българи от цялата страна се включиха в честването на 177-та годишнина от рождението на поета-революционер Христо Ботев в родния му град Калофер. Тържеството започна с военен ритуал за полагане на цветя пред паметника на Ботев и майката на поета Иванка Ботева в националния музей "Христо Ботев". По традиция с изпълнението на първото..
Оптимизмът на Новата година винаги ни кара да даваме кредит на доверие на политическите играчи, а и на всички около нас. Но това, че нямаше много новини около преговорния процес, не даваше кой знае колко обнадеждаващи сигнали. Това заяви политологът Ружа Смилова, която коментира информацията, че ГЕРБ-СДС спират преговори за съставяне на редовен..
Общо 1007 умрели и 31 ранени достигна броят на птиците, открити край Копривщица. Това съобщиха от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „Зелени Балкани“. По-рано през седмицата оттам заявиха, че в първия ден на новата година са получили сигнал за загинали и ранени планински чинки, като аутопсията и анализът дават..
Има ли потенциал природният газ не само като индустриално, но и като битово гориво? Основен въпрос в предаването „Ден след ден“, а отговорите търсим от Мария Кръстева, ипълнителен директор на Българската асоциация „Природен газ“. „Борсовата цена на природния газ остава значително по-ниска от електроенергията, но заради субсидирането –..