„Кампанията по гроздобера в Брестовица тече с пълна сила. Започнахме с белите сортове и сорта рубин, гроздето е със сравнително добра захарност. От тази седмица започват да се прибират и сортовете каберне и мерло“. Това заяви кметът на Брестовица Любен Радев.
Той подчерта, отглеждането на грозде е важен поминък за населението на селото и прибирането на реколтата е най-хубавият момент в годината.
Сухата година с недостатъчно дъждове обаче притеснява стопаните, че добивите могат да бъдат по-ниски. За тези от тях, които са успели да осигурят поливане на масивите с грозде обаче, реколтата ще бъде добра. За запазване на реколтата тази година е спомогнало и изграждането на противоградовата площадка, от която през май и юни, когато рискът от падане на градушки е най-голям, са били изстреляни десетки ракети.
„Лозовите масиви с десертни и винени сортове грозде наближават 10 000 дка, голямата част от които са собственост на частни стопани, а не - на една или две винарски изби. В селото има и седем винарски изби и това прави селището уникално“.
Епидемията е повлияла негативно на реализацията на продукцията, тъй като десертните сортове, които се берат през август, се изкупуват предимно за консумация край морето през туристическия сезон, който тази година е започнал късно. От друга страна, поради пандемията, големите вносители са се притеснявали да внасят традиционно големи количества десертно грозде от Гърция и Турция, което е повлияло благоприятно на реализацията на българските сортове.
Запазен обаче е обемът на традиционния износ на десертните сортове за Македония.
Проблемът с работната ръка остава актуален, трудно се намират хора да берат грозде, но идват работници от съседните на Брестовица населени места – Перущица, Йоаким Груево, заяви Радев.
„За жалост, поради епидемичната обстановка, тазгодишният фестивал „Грозде и вино“ ще бъде отменен, по решение на читалищното ръководство на селото“, заяви Радев. Той обаче изрази надежда фестивалът да се проведе на 14 февруари, когато жителите на Брестовица отбелязват своя празник.
Интервюто – от звуковия файл:
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..
Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите. Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..