От 1 октомври всички небитови потребители могат да излязат на свободния пазар на ток, независимо от консумацията на електроенергия. Промяната в Закона за енергетиката засяга близо 300 хиляди небитови потребители, а основната полза от нея е да се засили конкуренцията и появата на нови търговци.
Ако фирмите не сключат договор с търговец на електрическа енергия по свободно договорени цени до 30 септември тази година, доставчикът на ток остава същият.
В предаването "Точно днес" събрахме гледните точки на бизнеса, браншовите организации и на анализаторите по темата.
Тони Симидчиева е председател на Регионалната занаятчийска камара и ресторантьор, която има вече няколко годишен позитивен опит на свободния пазар и твърди, че такъв е опитът и на колегите й
Виолина Накова - изпълнителен секретар на Съюза за стопанска инициатива също изрази позитивни очаквания от промяната, като препоръча собствениците, особено на по- малки фирми, внимателно да се информират за пазара и предлагането.
Според Мариана Кукушева - председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите липсата на информационна кампания не е добър знак. По думите й търговците се държат като монополисти, а министерството на енергетиката не подпомага працеса с информационна кампания, която е много необходима.
Калоян Стайков от Института за пазарна икономика, който чу споделените мнения, изрази изненада от позитивната нагласа към промяната, защото у нас обикновено новото се посреща с недоверие. По думите му върху цената на тока влияят много фактори и затова е силно преувеличено очакването, че стъпвайки на свободния пазар фирмите зъдължително ще постигнат по- ниска цена.Във всички случаи конкуренцията е полезна и за разлика от начина, покойто пазарът се либерализирана големите бизнес субекти преди няколко години, сега гратисният срок е доста по- дълъг. В този смисъл е и съветът му преди да сключат договор с нов търговец, небитовите потребители да проучват внимателно и да сравняват условията.
Всичко, казано по темата в предаването, можете да чуете в прикачения звуков файл.
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..
Взетите днес проби са само и единствено от засегнатите стопанства с констатирано заболяване чума по дребните преживни животни. Колегите от областната дирекция в Пазарджик са взели 315 проби от 105 животни във Велинград , съобщи в интервю за Радио Пловдив д-р Даниел Денев от отдел "Здравеопазване на животните" към Българската агенция по безопасност..
Организации на пациенти от България, Гърция, Испания,Франция, Италия, изпратиха становище до Европейската агенция за лекарствата (EMA) относно дискриминационния подход спрямо ограничения достъп на лечение на възрастните хора с географска атрофия и отказа на Агенцията одобрената терапия за това заболяване от американския лекарствен регулатор да се..
След като вчера ветеринари бяха възпрепятствани да вземат повторни проби от ферми във Велинград, където бе открита чума по овцете и се стигна до напрежение, днес те все пак успяха да вземат още 340 проби. Симеон Караколев, председател на Асоциацията на овцевъдите и козевъдите, коментира в предаването "Ден след ден", че през годините се е наложил..
Студент по теология от Карлово е тазгодишният носител на поименната стипендия „Братя Евлогий и Христо Георгиеви“, която ежегодно се присъжда от Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Четвъртокурсникът от Богословския факултет Младен Иванов получи наградата си навръх патронния празник на университета лично от ректора проф. Георги Вълчев...