Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съединението прави силата, а тя носи Независимостта ни

Самуил Шивачев /в центъра на снимката/

Денят на независимостта. Вече 22 години почитаме безспорния акт от историята ни на 22 септември, който укрепва държавността. Честването му е възстановено чак през 1998 година.

Разговор с д-р Самуил Шивачев, който днес ще произнесе слово на празника в Пловдив. Той е преподавател в Пловдивския университет и учител по история в Хуманитарната гимназия. 

Д-р Шивачев припомни, че преди 112 години в Търново триумфира една справедлива за българския народ кауза - Независима България. И още от думите му:  "Тази кауза е свързана със Съединението. Васалитетът, който има България е зависимост от Османската империя и трябва да плаща и годишен данък на султана. Така стоят нещата и за Княжество България, и за Източна Румелия. Тогава като цяло има икономически подем на нашата държава."

"Значимите имена за Независимостта са княз Фердинанд и министър - председателят Александър Малинов, но трябва да споменем и Иван Е. Гешов, който е възпитаник на Пловдивската мъжка гиманзия", посочи д-р Шивачев. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Гошо Къчков

Транспортът може да изиграе лоша шега на кмета на Пловдив

Ще се решат или ще се задълбочат проблемите на Пловдив с масовия градски транспорт, след като града се сдоби с четвърти заместник-кмет по транспорт? Основен въпрос, след поредната рокада в кметския екип, при това – само за две години. Новият ресорен заместник-кмет е Николай Душков, а той сменя досегашния Александър Държиков.  Решението изненада..

публикувано на 25.11.25 в 11:09

АИКБ призова за участие в протеста срещу бюджета

В програма "Точно днес" Румен Радев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България отправи апел към всички предприемачи, работодатели и работещи да се присъединят към протеста на 26 ноември в София, организиран във връзка с липсата на диалогичност от страна на управляващите по време на бюджетната процедура. Той съобщи, че..

публикувано на 25.11.25 в 10:59

1 от всеки 5 жени в България е ставала жертва на насилие

Почти една на всеки три жени в света е била жертва на психическо, физическо и/или сексуално насилие, а в България – една на всеки пет. Това заяви в Международния ден срещу насилието над жени и момичета Теодора Муравеева, президент на Инър Уийл клуб в града. Организацията се включва в кампанията на ООН „Да оцветим света в оранжево!“ с..

публикувано на 25.11.25 в 09:52
Андрей Велчев

Трусовете в държавата предстоят, управляващите не са диалогични

"Липсва диалогичността, с която сме свикнали, особено от партия ГЕРБ. Това, което което виждаме е, че те стоят твърдо на своята позиция, и каквото и да говорят синдикатите, не съм оптимист накъде вървят комуникациите. Ако публичният и частният сектор са скарани, то трусовете в държавата предстоят". Това заяви в интервю за предаването "Ден след..

обновено на 24.11.25 в 16:39

Таванът на ваучерите за храна трябва да е 150 евро месечно

Максималният размер на ваучерите за храна ще остане 200 лева месечно и през 2026 година, според проектобюджета за следващата година и това ще остане най-ниската стойност за страна-членка на ЕС. 835 000 са работещите в България, които получават ваучери. Таня Обущарова, главен секретар на Асоциацията на операторите на ваучери, коментира пред Радио..

публикувано на 24.11.25 в 15:38