Коментираме новостите във висшето образование, МОН представи списък с приоритетните специалности.
За Пловдив, защитените са две специалности в Университета по хранителни технологии-Пловдив, заместник-ректорът доц. Христо Спасов анализира необходимостта от повече инженерни кадри в хранителната индустрия. Там ще се влиза без такса и това са специалностите: „Машини и апарати за хранително-вкусовата и биотехнологичната промишленост“ и „Машини и апарати за хранително-вкусовата промишленост“. Целта е да се насърчи обучението в тези области и това да помогне за подготовката на кадри, необходими за пазара на труда.
Той коментира и предложението за минимална заплата за асистентите във висшите учебни заведения като добра мярка от страна на правителството. Съветът на ректорите предлага 1 300 лева да стане стартовото възнаграждение за нехабилитираните преподаватели в университетите у нас.
Доц. Христо Спасов каза, че тези две специалности са определени на база дългосрочно търсене. "Ние обучаваме и в още защитени специалности, от юни месец имаме яснота за тях: бакалавърска степен "Топлотехника" и две магистърски специалности в същото направление.
За компенсиране на разходите, свързани с освобождаването от такси, за първия семестър на академичната 2020/2021 година МОН ще предостави 370 145 лева за сметка на предвидените разходи в бюджета на университетите. За 2021 г. средствата ще бъдат планирани по бюджетите на съответните висши училища.
Новата учебна година в УХТ ще бъде официално открита от 5 октомври, когато всеки първокурсник ще получи таблет за своето обучение от ръководството.
Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..
Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната. Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..
Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив. Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..
Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..
Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...