Започна архитектурното заснемане на разрушената храмова постройка, разкрита през 2008 година в Тракийския селищен център край село Васил Левски, известен като Златния град. Проучванията в него започват през 2005-та, като миналата година община Карлово отпусна средства за теренни и геофизични проучвания. В заснемането сега участва преподавателката в Софиския университет Даниела Стоянова, която е сред най-добрите архитекти по антична архитектура.
„Целта е след това а да се направи графична възстановка на това как е изглеждала постройката, за да може догодина да се кандидатства пред Министерството на културата за консервацията и реаставрацията й“, съобщи за Радио Пловдив ръководителят на археологическото проучване д-р Костадин Кисьов, директор на Археологическия музей в Пловдив.
При архитектурното заснемане е открит каменен акротерий от древната постройка, който заедно с другите два, намерени в предишни разкопки, свидетелства за по-ранна от смятаната досега датировка. „Става дума за 6-ти век преди Христа, което означава, че край село Васил Левски е била може би най-ранната столица на одрисите“, посочи Кисьов.
Археологическото заснемане се финансира от община Карлово с 15 хиляди лева и се очаква да приключи в средата на октомври. „Накрая обектът ще се изчисти от растителност и ще се направи теренна консервация, за да може той да презимува“, допълни директорът на Археологическия музей.
Едновременно местната администрация ще обследва статута на земята, върху която се разполага археологическия обект, за да може да се даде официален статут на обекта. Кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов днес е обещал съдействие с ремонт на стария път до археологическия обект за следващата година.
Интервюто с д-р Костадин Кисьов е в звуковия файл.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..