Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От общественото поведение зависи развитието на Ковид 19

Тезата, че разпространението на коронавируса не зависи от самия вирус, а от нашето отношение към него, е на д-р Александър Симидчиев, член на Националния кризисен щаб  и председател на сдружение "Въздух за здраве".

„Вирусът се движи от поведението на хората,и от предпазните мерки, доколко ги  спазваме“, каза пулмологът и определи вирусът повече като обществен проблем, отколкото бактериологичен и вирусен.

Д-р Симидчиев припомни, че този вирус, за разлика от своите два предшестващи го „братовчеди“  се е разпространил в много повече страни в света, над двеста. Пак с нашето отношение към вируса той обясни и пиковете и спадовете на вируса, както и със ситуацията у нас в началото на пандемията,  когато ниската заболяваемост се е дължала на  грипното затваряне на училищата. „А след това, при разхлабването на мерките, особено младите хора, които приеха, че вирусът си е отишъл, и не спазваха мерките ,и беше  логично  повишаване на заболяваемостта.“

Д-р Симидчиев подчерта, че  настъпването на есенния и зимния сезони с влага и студ, няма да повлияят на Ковид 19, така, както не е повлияло и лятото.

Пулмологът няма достатъчно наблюдения за мерките в училищата и детските градини, за даде оценка, но има предложение да се обяви мониторинг и на тази база, трябва  да се предприемат по-нататъшните мерки. „Да се видят кои са отличниците –училища и как те се справят, а не само да се броят заразените“.  

Д-р Симидчиев каза още, че Ковид 19 засяга белия дроб и дихателната система, но те се увреждат  повече от класическия грип, а коронавирусът е  факт, че засяга и сърдечно-съдовата система, и кръвоносните съдове, но не  е силно узязвим за хората с астма и белодробни заболявания.

За себе си пулмологът каза, че спазва стриктно предпазните мерки с дезинфекция, маски и дистанция, и призова всички "да се замислим какво в нашето поведение определя какво ще се  случи с Ковид 19.От общественото ни поведение зависи какво ще се случи с Ковид 19."

Интервюто с д-р Симидчиев е в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Увеличават паралелките за дуално обучение в Пловдивска област

Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..

публикувано на 12.02.25 в 12:49

Напусна ни художникът Здравко Йончев

На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев...  „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..

публикувано на 12.02.25 в 11:27
Светозар Гледачев

Бойкотът на храните ще е без ефект, доходите определят цените

Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор  Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..

публикувано на 12.02.25 в 10:48
Любомир Стефанов

Бюджетът ще предизвика напрежение, а не регулаторите

Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение.  "Борисов вече заяви, че  това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..

публикувано на 12.02.25 в 10:16

Увеличението на заплатите трябва да бъде с около 15% тази година

Тази година увеличението на работните заплати в България трябва да е около 15 % - с колкото беше повишена минималната работна заплата. В противен случай ще имаме приравняване на можещите и знаещите, квалифицираните работници с тези, които са с най-ниска квалификация и образователен ценз. Мисля, че това не го заслужава нашето общество. Това..

публикувано на 12.02.25 в 09:55