Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да уважаваме това, че у нас COVID-19 се развива по-леко

Георги Веснаков
Снимка: FaceBook/Георги Веснаков

"В Кувейт около 90 хиляди са болните от коронавирусна инфекция. От 13 март до преди около 10-тина дни имаше извънредно положение. То включваше полицейски час, което означава, че човек не може да излезе никъде, освен за неотложни нужди. Но и сега в магазина влизаш с маска и ти мерят темпеатурата". Това разказва поетът и художник Георги Веснаков, който от 10 години живее със съпругата си в Кувейт.

В момента той е в Пловдив за участие в Международния поетичен фестивал „Орфей Пловдив 2020“ и тази вечер ще чете свои стихове в Малката базилика. Заради мерките срещу разпространение на коронавируса, обаче, не е наясно кога ще може да се върне обратно в Кувейт, защото на летището, по думите му, всичко е затворено. На фона на информациите от цял свят за нарастващи случаи на заразени, той коментира: 

"Наистина трябва да уважаваме това, че по-лесно се развива тази пандемия в България. Не пречи нищо човек да си сложи маска и да спазва дистанция, за да не стане това, което става в други страни".

Според Веснаков, много българи наистина се връщат обратно у нас заради COVID-19. Той обаче харесва спокойствието в Кувейт. И ако корона-кризата все пак променя по един или друг начин живота на всички, то в изкуството му тя не оказва влияние.

"Продължавам да рисувам живота - червен, жълт, весел. Тази вечер ще прочета нови стихотворения. И някои от старите, които са по-тежки",  казва Георги Веснаков и допълва, че носи най-добри спомени в сърцето си за Пловдив, където е бул студент, а когато се връща в града - за изложбата си миналия декември и за поетичния фестивал сега - винаги го намира приветлив, обикаляйки с часове улиците. За които е и стихотворението, чието начало много филолози от неговото поколение помнят: "Дъждът плющя по калдъръма"... 

Интервюто с Георги Веснаков е в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
проф. Татяна Дронзина

От търгашеската сделка за Украйна губят всички

"И я превърнаха в пустиня. И нарекоха това мир." С този цитат от Тукидит п олитологът от Софийския университет  проф. Татяна Дронзина  коментира пред Радио Пловдив преговорите между САЩ и Русия за примирие в Украйна. Тя изрази притеснение, че до този момент  Украйна не получава гаранции за сигурност отникъде. Това е една търгашеска..

публикувано на 25.02.25 в 16:50
Георги Стоев

Нужна е по-широка кампания за еврото

"По-трудната задача при въвеждането на еврото вероятно ще е да убедим българските граждани, че това е това е по-добрият избор за тях самите, отколкото управляващите да убедят отговорните за членството европейски институции", смята икономистът Георги Стоев. Наскоро той обяви в профила си във Фейсбук готовост да отговаря на въпроси на интересуващи се за..

публикувано на 25.02.25 в 15:48

Въпреки протеста на „Възраждане“ нормалността у нас се връща

Въпреки грозните сцени от протеста на „Възраждане“ в събота нормалността в страната ни се завръща. Това коментира политическият анализатор и журналист  Иван Тропанкев. Аргументира се с това, че имаме работещо правителство с опозиция, на прага сме на приемането на бюджет 2025, както и на влизането ни в еврозоната.  „Докладът за членството..

публикувано на 25.02.25 в 10:50

Община Пловдив няма да допусне втора „Индра“

Община Пловдив ще защитава обществения интерес при финализиране на електронната система в градския транспорт. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив Ерол Садъков, заместник-кмет на Пловдив с ресор транспорт. Той обясни, че в момента се водят преговори с фирма „Тикси“ за сумата, която трябва да се даде допълнително за..

публикувано на 25.02.25 в 10:35

В този бюджет излиза, че най-важни са заплатите в МВР

Смешна е историята дали е вярно, че България е изпълнила критериите и може да влезе в евозоната от 01.01.2026 г., защото става въпрос кога точно се закръгля при изчисляването на критерия. Това заяви в предаването "Точно днес" макроикономистът Георги Ганев . "Когато се опитваш да вкараш аналогова действителност в дигитални цифрови критерии, понякога..

публикувано на 25.02.25 в 10:12