Писателката Здравка Евтимова е носителят на Голямата награда „Христо Г. Данов“ за цялостен принос в националната книжовна култура. Тя се определя от министъра на културата и беше обявена на тържествена церемония в къщата музей „Хр. Г. Данов“ в Стария град.
Отличието ще ѝ бъде връчено лично на отделна церемония в Министерството на културата.
Книгите на Здравка Евтимова, която е и преводач, са преведени в 35 държави, а нейни творби са включени в училищните програми на наши и други държави.
В останалите категории, след гласуване от 8-членно жури, награда „Хр. Г. Данов" в категорията "Издателство", която се дава от кмета на община Пловдив, и е с парична стойност от 1700 лева, отиде при издателство „Просвета – София.“
В категорията "Автор на българска художествена литература" отличието получи Вивиан Асса, автор на книгата „Моят Шабат“ на издателство „Факел“.
Албена Стаменова е с националната награда за превода си на книгата „Писма до Украйна“, автор Юрий Андрухович, издателство „Парадокс“.
Отличие „Хр.Г.Данов“ за Автор в областта на хуманитаристиката е за Хюсеин Мевсим, автор на книгата „Земя пределна. Страници от българо-турските културни връзки“, издателство „Жанет 45.“
За "Автор на издание за деца" е отличена Тони Шан (Антоанета Николова), автор на книгата „Приказки за страната Е“, издателство „СОНМ“.
За "Художник или дизайн и оформление на книга" е предпочетен Кирил Златков.
В категорията "Представяне на българската книга" призът е за Lexicon - Платформа за българска литература.
В категорията "Библиотечно дело печели" Регионална библиотека „Христо Смирненски“ – град Хасково.
Националната награда „Хр. Г. Данов“ се връчва от 1999 г. и се организира от Министерството на културата и община Пловдив.
По-късно, на Античния театър, бяха обявени и отличията "Орфеев венец" и "Златна четка" на фестивала "Пловдив чете", организиран от издателство "Жанет 45".
Носителят на Орфеев венец в това 18-то издание е Виктор Самуилов, писател и преводач, сценарист и автор на книги за деца и възрастни.
Отличието "Златна четка " се присъжда на Люба Халева.
Защо едно българско момиче, родено в сърцето на Франция, избира да се върне в родния град на своята майка – Пловдив? Отговорът на този въпрос ни дава историята на Лина Топал и нейното семейство, което от 35 години живее в Париж. Преди четири години Лина решава, че ще учи народно пеене и идва в Пловдив сама. Сега тя е ученичка в 11 клас в НУМТИ..
Пловдивският бизнесмен инж. Любозар Фратев получи на тържествена церемония в Министерство на културата Почетен знак „Златен век“ – печат на Цар Симеон Велики - златен и грамота. Те му бяха връчени за принос в популяризирането на град Пловдив като туристическа и културна дестинация, активната му ангажираност с дейността на редица..
Тази събота гост на "Срещите" е ловецът на истории Георги Тошев. С него говорим си за големите имена в изкуството - Стефан Данаилов - Ламбо, Невена Коканова, Цветана Манева, Моника Белучи, Кристо... Как се чувстват творците днес - във време, в което липсва конкуренция в духа. Бъдете с Радио Пловдив.
Преподавателят в Националната художествена академия доц. Стоян Дечев организира три събития в Смолян, посветени на 1 ноември – Ден на будителите. Днес ще се открие с амостоятелна изложба на Стоян Дечев в зала „Петър Стайков“ в Клуба на дейците на културата – Смолян. Тя ще продължи до 15 ноември, откриването е тази вечер от 18:00..
Пловдивско певческо дружество "Ангел Букорещлиев" отбелязва Деня на народните будители с Ден на отворените врати. От 18.30 ч посетителите имат възможността да се докоснат до културното наследство и историята на една от най-старите и значими музикални организации в страната, като разгледат изложбата с архивни материали и знакови изпълнения на..