Във вчерашния доклад на ЕК България е критикувана за недостатъчни действия срещу корупцията по високите етажи на властта, липсата на отчетност на главния прокурор, както и за липсата на прозрачност при собствеността на медиите и атаки срещу журналисти. Темата коментира Светослав Терзиев, журналист от вестник „Сега“.
Светослав Терзиев заяви, че докладът на ЕК е написан дипломатично, но това е характерно за езика на брюкселските институции. Сега механизмът за контрол продължава да действа. Резолюцията, която се очаква да се гласува ще постави управляващите в трудно положение. Посочват се редица факти и проблеми, включително и исканията на протестиращите за оставки. Тази резулюция ще се гласува в ЕП на 5 октомври. ЕП изговаря нещата по-открито. Едно от исканията в проекторезулюцията е за финансови санкции. ЕС заседава днес и утре, ще приеме формула за обвързване на бюджета с правилата за върховенството на закона. Става дума за много големи суми, не само за текущия европейски блюджет от 750 милиарда евро. Донорите постават въпроси за потъване на парите в бездънните джобове на корумпирани правителства.
Възможно ли е България да бъде санкционирана?
Терзиев посочи, че е куриоз е да настояваш за спиране на парите за твоята държава. Хората смятат, че парите не стигат до тях. Става дума не за хляба на хората, а за хайвера на богатите.
Истита е, че когато доверието е подкопано, тогава влизат наказателните мерки. България беше наказана през 2008 г.- тогава имаше една схема за батко и братко. Тогава загубихме 200 мил. евро, но България не се поучи и поправи. Сега обстановката е свързана с корупция на най - високо равнище и пълна безнаказаност. Има бетонирана защина точно на такива управляващи, а прокуратурата помага за виреенето на крадлива среда.
Главният прокурор е в центъра на вниманието. Той представлява един безотчетен фактор, натоварен с големи пълномощия. Може по свои избор да решава кой да разследва. Избира предимно такива, които критикуват правителството.
Интервюто с журналиста Светослав Терзиев е в звуковия файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..