Той заяви за Радио Пловдив, че ще участва в дебата на ЕП за България с чувство на удовлетворение, защото отдавна е трябвало да се проведе. Радва се, че е допринесъл в залата на ЕП да се чуе гласът на българските граждани, които очакват подкрепа в една много тежка институционална криза на провосъдието и правовата държава.
„За първи път има такъв дебат за България. Това не е петно за образа на България, не бива да мислим в компрексарски стил. Ние сме част от ЕС, който е съюз на държави, но и на граждани. Провеждането на зрял дебат в ЕП по-скоро показва, че България има самочувствието да се изправи, да покаже проблемите си и да ги обсъди. Искрено се надявам, макар със значително съмнение, че управляващите в България ще признаят в рамките на дебата, че България има сериозни проблеми, ще посочат, как мислят да ги решат.“
Г-н Кънев е категоричен, че в последния доклад по мониторинговия механизъм за България много ясно ни напомнят, че има въпроси, по които управляващите в България не взимат мерки. Има дори отстъпление от малкото, което е постигнато през последните години. Това е проблемът с безконтролната прокуратура и нейната вертикална структура, която е непозната в европейското право. Проблемите също с медийния пазар, с правосъдието като цяло и липсата на производства свързани с политическа корупция.
„Да се каже, че докладът е положителен е нещо несериозно. Трябва да търсим решения, а не да се крием. Не трябва да си правим илюзии, че Европа ще реши проблемите на България. Днес в ЕП предстои дебата за общ правосъден механизъм, койо ще засяга всички държави в ЕС. Ще се дебаира възможността да бъдат ограничавани, намалявани или спирани европейски фондове в случаи на корупция и проблеми с правосъдието. В страните донори има голяма тревожност и очакване парите, които Европа взима назаем, и които богатите държави ще плащат да не бъдат разхищавани и крадени“, уточни Радан Кънев.
Интервюто с евродепутата Радан Кънев е в звуковия файл.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..